Glavni vatrogasni zapovjednik Slavko Tucaković prošlog je tjedna u razgovoru za RKC iznio nekoliko novosti koje se tiču brojnih vatrogasnih društava u našem kraju. Prva novost je u organizaciji i statusu pomlatka. Kako je napomenuo, u vatrogasnom pomlatku još je uvijek uključeno mnogo djece, pogotovo tamo gdje postoji duga tradicija DVD-ova, ali događa se da mnogi mladi vatrogasci u starosti između 16 i 18 godina izlaze iz sustava. Neki od njih se kasnije vrate, ali mnogi i ne. Radi se o formirajućim godinama i mladi ljudi u tim godinama formiraju nove afinitete, ali postoji još jedan problem.
– Imate i kategorije natjecanja šest do 12, 12 do 16, a vatrogasci tek s 18 godina mogu na intervencije. Te dvije godine niti ima natjecateljski dio, niti može ići na intervencije. Zato smo sada, u novom programu osposobljavanja vatrogasaca, osmislili da se već od 16. godine prolazi dio programa i kad se dođe u 18. godinu, da se stasa kao vatrogasac – naveo je Slavko Tucaković.
Druga novina tiče se buduće vatrogasne mreže, sustava financiranja ne samo javnih vatrogasnih postrojbi, nego i stožernih DVD-ova. Tako primjerice u Koprivničko-križevačkoj županiji postoje tri javne vatrogasne postrojbe. Plaću tih vatrogasca dijelom pokriva država, a većim djelom gradski proračun. No, primjerice u većoj, Varaždinskoj županiji postoji samo JVP Varaždina. Veliku većinu vatrogasnih poslova i intervencija obavljaju volonteri. Tako je primjerice i u Ludbregu, gradu s ozbiljnom industrijom gdje se svako malo može očekivati složenija intervencija. Sav taj teret leži na dobrovoljcima, koji su taj posao do sad obavljali besprijekorno. No tu se mahom radi o zaposlenim ljudima koji na intervencije „bježe“ s radnih mjesta. Trenutačno u Hrvatskoj imamo 74 JVP-a, što je dvadeset više nego prije dvadeset godina, ali sve ostalo ipak su dobrovoljna društva. Upravo zbog toga radi se na uspostavljanju vatrogasne mreže, sustava kojim bi i država osigurala neka sredstva na godišnjoj razini za djelovanje temeljnih DVD-ova kao što je Ludbreg.
– Međutim, imamo jedan drugi problem. On neće biti izražen u Dalmaciji, gdje su već profesionalno zaposleni vatrogasci u DVD-ovima, no uzmimo primjer DVD-a Rasinja. Koga zaposliti u jedno takvo odlično društvo? Ako zaposlimo dva čovjeka, tamo se od ostalih očekuje da rade volonterski i moglo bi doći do podjela. Upravo zato razrađujemo sistem kojim bi se taj novac koji će društvo dobiti mogao potrošiti i na opremu ili recimo na organiziranje dežurstava – naveo je Slavko Tucaković.
FOTO arhiva