Trn u peti ili upala na dijelu stopala koji se veže uz petnu kost sve se češće pojavljuje kod rekreativaca, kao i kod osoba koje tijekom dana dugo stoje ili hodaju. Ta upala uzrokuje jaku bol prilikom stajanja, a postoje razne metode liječenja, od lijekova i fizikalnih terapija do ortopedskih uložaka i kirurškog zahvata. Jedna od učinkovitih metoda je i apiterapija, koju koristi i fotoreporter Podravskog lista Nikola Wolf. On je prije 15 godina prvi put imao trn u peti i upravo mu je apiterapija bila od najveće koristiti.
– Ubodi pčela su neugodni, ali njihov otrov pravi je lijek, pogotovo za upale kao što je trn u peti. Sad mi se nakon 14 godina ponovno pojavila bol u stopalu uz petnu kost i odmah sam se ponovno odlučio za apiterapiju, koja je po meni najučinkovitija – rekao je Nikola.
Danas sve više znanstvenih dokaza ukazuje na to da različiti pčelinji proizvodi potiču zacjeljivanje, poboljšavajući cirkulaciju, smanjujući upale i potičući zdrav imunološki odgovor. Apiterapija nije samo korištenje otrova za liječenje, često zvano i terapija pčelinjim ubodom, već korištenje svih proizvoda iz košnice (meda, peluda, perge, zabrusa, propolisa, matične mliječi), a najčešće i njihove kombinacije. Ti se proizvodi također ponekad miješaju s drugim sastojcima, posebno različitim eteričnim uljima, ovisno o stanju koje se liječi.
Neki se po potrebi koriste i apiinhalacijom (udisanje zraka iz košnice) s ciljem očuvanja zdravlja, podizanja kvalitete života ili kao pomoći kod određenih zdravstvenih tegoba. Apiterapija je posebno učinkovita kod upalnih bolesti te ima sposobnost regeneracije nervnih funkcija i nervnog tkiva.
FOTO/VIDEO Dinko Borozan