MANASTIR U LEPAVINI VJERSKI JE I PRIRODNI BISER

VIDEO Čudotvorna ikona Bogorodice i izvorska voda u malom selu na sjeveru Hrvatske zaslužni za brojna ozdravljenja i iscjeljenja

Pravoslavni manastir Uznesenja Presvete Bogorodice u Lepavini, naselju na području Općine Sokolovac, pravi je vjerski i prirodni biser koji svakog vikenda privlači brojne hodočasnike i to ne samo iz Hrvatske, nego i okolnih zemalja. Ono što ga čini posebnim je čudotvorna ikona Presvete Bogorodice iz 16. stoljeća, kao i obližnji izvor vode za koje su vežu i brojna čudesna ozdravljena i iscijeljena. Posebnost manastira je i činjenica da u njega ne hodočaste isključivo pravoslavni vjernici, jer svoj duhovni mir tu često pronalaze i katolici i muslimani. Da je tako, potvrdio nam je i episkop Kirilo, administrator Zagrebačko-ljubljanske eparhije, koji je u nedjelju služio liturgijsko slavlje.

@podravskilist

🎥 [REPORTAŽA 1. DIO] Pravoslavni manastir Uznesenja Presvete Bogorodice u Lepavini, naselju na području Općine Sokolovac, pravi je vjerski i prirodni biser koji svakog vikenda privlači brojne hodočasnike i to ne samo iz Hrvatske, nego i okolnih zemalja. Ono što ga čini posebnim je čudotvorna ikona Presvete Bogorodice iz 16. stoljeća, kao i obližnji izvor vode za koje su vežu i brojna čudesna ozdravljena i iscijeljena. Posebnost manastira je i činjenica da u njega ne hodočaste isključivo pravoslavni vjernici, jer svoj duhovni mir tu često pronalaze i katolici i muslimani. Da je tako, potvrdio nam je i episkop Kirilo, administrator Zagrebačko-ljubljanske eparhije, koji je u nedjelju služio liturgijsko slavlje… #croatia ✍🏻 Više na podravski.hr

♬ original sound – PL

– Znam za primjer da jedan katolički bračni par godinama nije mogao imati djece. Došli su u Lepavinu i pomolili se ispred ikone Presvete Bogorodice i ubrzo nakon toga gospođa je ostala trudna i dobili su sina. Oni su mi se osobno obratili s tim svjedočenjem. To je i potvrda da Bog ne dijeli ljude po vjeroispovijesti i nacionalnosti i da smo svi mi, bez obzira na našu pripadnost, jednaki pred Njim – rekao nam je episkop Kirilo. Manastir u Lepavini je, dodao je episkop, za pravoslavne vjernike isto što i primjerice Međugorje za katolike, i zbog toga privlači brojne hodočasnike. Duhovni mir i prirodna idila su glavna obilježja koja ga krase, a kad se iskreno i sa vjerom molimo ispred ikone Presvete Bogorodice, istaknuo je episkop, događaju se i čudesna ozdravljenja i iscjeljenja.

– Preko Presvete Bogorodice Isus Krist ispunjava nakane vjernika ako one pomažu spasenju za vječni život. Ponekad spasenje ne znači da netko treba ozdraviti, a pogotovo ne kad se traži materijalna korist ili netko moli da dobije muža ili ženu kojeg želi. Kad je u našem životu stalno prisutan Bog, onda možemo očekivati i čudesna iscjeljenja ako ona predstavljaju i naše vječno spasenje – istaknuo je episkop. Božidar Vukadinović iz Bjelovara već više od 30 godina svake nedjelje dolazi u Lepavinu, a svi svećenici u manastiru će bez zadrške reći da je i jedan od zaštitnih znakova tog svetišta. On je u Lepavinu godinama dovodio vjernike koji su tražili svoj mir i utjehu, a nerijetko i one koje su se nadali i ozdravljenju.

– Osim ikone, čudotvorna je i voda s izvora. Jedan izvor je točno ispod oltara crkve pa i zbog toga voda ima čudotvorna svojstva. Nema nedjelje, a da nisam u Lepavini. S obzirom na to da sam tu dovodio vjernike, često me znao opsjedati vrag, znao mi je štipati, sjediti mi na ramenu, ali me nije slomio. Moja vjera i molitva uvijek su bili jači od svih nastojanja vraga. Brojni ljudi su ozdravili zahvaljujući čudotvornoj ikoni i vodi iz Lepavine i to je ono po čemu je ovaj manastir uistinu poseban i zato tu dolaze i vjernici iz Austrije, Njemačke i ostalih europskih zemalja, kao i susjedne Bosne i Hercegovine, Slovenije i Srbije. Gotovo da i nema vikenda, a da u Lepavinu ne dođu i katolici jer prava vjera ne poznaje razlike – rekao je Božidar Vukadinović. U manastiru je trenutno devet monaha, a svi oni vode brigu o velikom imanju na kojem uzgajaju i povrće i ovce, dok su se prije dvije godine zahvaljujući Ljubici Martinčević iz Bjelovara počeli baviti i pčelarstvom. Liturgijska slavlja služe se svaki dan, a najviše hodočasnika dolazi za vikend.

@podravskilist

🎥 [REPORTAŽA 2. DIO] Pravoslavni manastir Uznesenja Presvete Bogorodice u Lepavini, naselju na području Općine Sokolovac, pravi je vjerski i prirodni biser koji svakog vikenda privlači brojne hodočasnike i to ne samo iz Hrvatske, nego i okolnih zemalja. Ono što ga čini posebnim je čudotvorna ikona Presvete Bogorodice iz 16. stoljeća, kao i obližnji izvor vode za koje su vežu i brojna čudesna ozdravljena i iscijeljena. Posebnost manastira je i činjenica da u njega ne hodočaste isključivo pravoslavni vjernici, jer svoj duhovni mir tu često pronalaze i katolici i muslimani. Da je tako, potvrdio nam je i episkop Kirilo, administrator Zagrebačko-ljubljanske eparhije, koji je u nedjelju služio liturgijsko slavlje #croatia ✍🏻 više na podravski.hr

♬ Emotional and pleasant sentimental piano(1447390) – Art Music Style

– Vrata našeg manastira stalno su otvorena za sve vjernike. Svi oni koji traže duhovni mir, bez obzira na vjeroispovijest, mogu posjetiti naš manastir. Nema dana, a da se ne pojavi netko od hodočasnika. Za vikend imamo i volontere koji nam pomažu oko kuhinje jer nitko iz našeg manastira neće otići gladan. Tako nedjeljama znamo na ručku imati i više od 100 osoba jer onome kome se ne žuri i tko želi malo ostati tu, može s nama ručati. Nama je svaki dan skroz ispunjen jer uz duhovne obveze, treba voditi i brigu o svemu što imamo u manastiru – rekao nam je otac Teofan.

FOTO/VIDEO Nikola Wolf

Halo, Podravski!

Imate priču, vijest, fotku ili video?
Nešto vas muči ili želite nešto/nekoga pohvaliti?
Javite nam se!

ČESTITKE SRETNOM DOBITNIKU

Obavio špeceraj u KTC-u pa odvezao kući novi automobil

Hrvatski i matematika i dalje su najveća prepreka maturantima

Ispiti državne mature pokazali razliku među školama

PROŠTENJE U SIGECU LUDBREŠKOM

Misnim slavljem proslavili blagdan svete Margarete