Ovaj tekst je objavljen u tiskanom izdanju Podravskog lista
Ivka Mađar (75) iz Kladara kraj Pitomače ostala je jedna od rijetkih, možda i jedina, koja pisanice ukrašava na tradicionalni način. I to biljkom koja se naziva racinec, a pronalazi je u močvarama i šumama između Kladara i Podravskih Sesveta. Racinec je vrsta trave koja je izvana zelena, a u unutrašnjosti ima bijelu, gotovo spužvastu nit, a baš taj dio koristi se za ukrašavanje pisanica.
– Moja mama bila je svatovska kuharica i od nje sam naučila sve pa tako i ukrašavati pisanice racincem. Nekad se za lijepljenje koristila skuhana melja ili bjelanjak od jajca, a danas koristimo ljepilo. Prvi je korak ipak izvlačenje bijele unutrašnjosti iz racinca i treba se biti jako oprezan da ta nit ne bi pukla. Važno je da racinec ne bude suh, a tamo gdje je rupa mora se zatvoriti i tamo se rade košarice s cvijećem i to je ukras na jajcu – opisala je ovu gotovo zaboravljenu tehniku baka Ivka koja je svoje kolegice iz udruge Čuvarice kulturne baštine nedavno poučavala ovoj tehnici.
Mirna ruka
– Ruka mora biti spretna i mirna. Mora se biti jako pažljiv jer je to baš pipkav posao, no nije mi to teško. Volim se s tim igrati i slagati, no moj život i nije bila igra – ispričala je Ivka Mađar istaknuvši da ima četvero djece, osam unuka i pet praunuka, a očuvanje kulturne baštine sela ne samo da je njena ljubav, već i životna misija koju nastavljaju njena kćer i unuke.
– Davno sam počela skupljati zbirku kulturne baštine Kladara, a to je počelo gotovo slučajno. Od pokojne majke naslijedila sam staru hižu u kojoj sam odrastala, a tamo je sav namještaj i cijelo uređenje bilo starinsko. Jednog kredenca dopeljali smo k meni u kuću i mislila sam si što da radim s tim, no vrlo brzo shvatila sam da je to vrijednost i da sve to moramo sačuvati. Tako je krenulo i tako sam počela skupljati etno zbirku – otkrila je Ivka Mađar čija se zbirka već pet godina može pogledati u etno zbirki „Bakina priča“ smještenoj u staroj kući područne škole u Kladarama. Etno zbirkom danas upravlja udruga Čuvarice kulturne baštine koju je osnovala Mađar, a danas joj je na čelu njena unuka Majda. Ova je zbirka danas jedna od najvećih i najreprezentativnijih etno zbirki ovakvog tipa u ovom dijelu Hrvatske, a sastoji se od pet uređenih prostorija kroz koje je ispričana priča o životu kakav su živjeli stari s ovih prostora.
Tkalački stan
-To je tradicionalna kladarska kuća koja izgleda točno onako kako su prosječne kuće u Kladarama izgledale negdje oko 1915. godine. U prostorijama su smješteni razni eksponati poput starog namještaja, razni alati, narodne nošnje, razne kućanske potrepštine, ali i mnoštvo starih fotografija vezanih uz nekadašnji život u Kladarama. Tu je i starinska kuhinja, spavaća soba, velika radna soba, komora odnosno špajza i hodnik, a kuća je uređena tako da se u njoj i danas praktički može živjeti. Imamo i funkcionalni tkalački stan – kazala je Mađar i pokazala kako se to nekoć radilo na starinskom tkalačkom stanu sa samog početka 20. stoljeća.
– Etno zbirka stalno je otvorena za posjetitelje, a u radu nas prate i Općina Pitomača i Virovitičko–podravska županija. Javljamo se i na natječaje iz europskih fondova pa smo čak uspjele i zaposliti osobu koja je dežurna u etno kući, a ponosni smo i sretni što imamo puno posjeta. Dolaze nam učenici iz Pitomače i ostalih mjesta, a najviše veseli što ljudi iz „Bakine priče“ odlaze puni dojmova – zaključila je Ivka Mađar.
FOTO/VIDEO Nikola Wolf