Provjerili smo na kakve se energente griju učenici u Koprivničko–križevačkoj županiji

VIDEO Na drva i lož ulje i dalje se grije velik broj škola

Protekli dani možda su nas malo zavarali, ali sezona grijanja već je ozbiljno krenula. Zagrijavanje prostorija osobito je bitno ondje gdje borave djeca, a dok se većina školskih zgrada grije na plin, pelete ili struju, postoje još neke školske zgrade u kojima su aktualna drva ili lož ulje. Redom je to riječ o manjim područnim školama u manjim mjestima, a odlučili smo provjeriti kako to izgleda u jednoj od škola u kojoj su energent drva i jednoj u kojoj je energent lož ulje. Područna škola u Većeslavcu ostala je jedina škola u sastavu križevačke OŠ Vladimir Nazor koja se i dalje grije na drva. Kako nas je izvijestio osnivač, odnosno Grad Križevci, u planu je i ondje u budućnosti uspostaviti grijanje na pelete, a u vjerojatno jedinstvenoj područnoj školi u županiji, gdje ukupno osam učenika ima četverorazrednu kombinaciju, ne bune se previše što svako jutro moraju ložiti peć na drva.

Alternativni načini

– Oko šest ujutro dođe spremačica odnosno domarica koja zapali vatru u peći. Kada učenici dođu, negdje oko pola osam, osam, već je u školi toplo. Tijekom dana sami si podložimo, ubacimo još poneko drvo u peć, a nastava završava najkasnije u 12:15 sati i poslije se više ne loži. Škola je mala i nikome ne smeta što se grijemo na drva, a ništa ne može tako dobro zagrijati prostor kao peć na drva – istaknula je učiteljica u Područnoj školi Većeslavac Vanesa Matišin, dok je domar Slavek zadužen za kotlovnicu u Područnoj školi Sveti Petar Čvrstec.

Riječ je o školi koju pohađa ipak bitno veći broj učenika od škole u Većeslavcu, a ista se grije na lož ulje. Ravnatelj Osnovne škole Grigor Vitez Sveti Ivan Žabno, Tomislav Hanžeković, ističe da se razmišlja o alternativnim načinima grijanja kojima bi se zamijenila „loža“.

– S obzirom na to da se radi o maloj školi, važemo što bi bilo najefikasnije, s obzirom na uštede, a i da bude učinkovito i toplo. Za sada je u redu i funkcionira ovako. Ne troši se puno lož ulja, pokrijemo se s onim što županija planira, no sve ovisi kakva je zima. Nekad se grije pet mjeseci, nekad devet, no bitno nam je da uvijek bude toplo jer su u školi mala djeca – istaknuo je Hanžeković. Lož ulje je energent i u područnoj školi Veliki Raven, gdje je prošle godine postavljena fotonaponska elektrana pa se škola onda grije ili hladi preko klima uređaja, dok se lož ulje koristi samo kod jako hladnih dana. Kombinirano na klima uređaj i na drva se od škola u sastavu Osnovne škole Ljudevita Modeca griju i područne škole u Vojakovcu, Apatovcu i Vojakovačkom Kloštru.

– Cilj je OŠ Ljudevita Modeca da se od sljedeće godine i te škole griju i hlade na struju koju će škola sama proizvesti kroz fotonaponske elektrane – ističu iz Grada Križevca, dok se u Osnovnoj školi Đurđevac na drva i dalje griju područne škole u Sirovoj Kataleni i Mičetincu, no neće još dugo, jer prolaze energetsku obnovu.

Modernizacija sustava

Koprivničko–križevačka županija osnivač je najvećem broju škola pa ne treba čuditi da se velik broj škola i dalje koristi lož uljem ili drvima.

– Školski objekti koji za sustav grijanja koriste energent drvo su: PŠ Subotica Podravska, PŠ Srijem, PŠ Mala Mučna, PŠ Veliki Botinovac, dok energent lož ulja za sustav grijanja koriste objekti: OŠ Kalnik, OŠ Sidonije Rubido Erdödy Gornja Rijeka, OŠ Andrije Palmovića Rasinja, PŠ Trema, PŠ Sveti Petar Čvrstec i PŠ Suha Katalena. U budućnosti se svakako planira promjena i modernizacija sustava grijanja u pojedinim školama ovisno o tehničkim mogućnostima. U proteklom su razdoblju kod nekih škola promijenjeni tipovi energetskog goriva pa su tako postojeći sustavi grijanja u objektima PŠ Kuzminec, PŠ Miholec, PŠ Hižanovec, PŠ Kolarec i PŠ Veliki Poganac zamijenjeni sustavom grijanja na pelete – ističu iz Koprivničko–križevačke županije.

FOTO/VIDEO Nikola Wolf

Halo, Podravski!

Imate priču, vijest, fotku ili video?
Nešto vas muči ili želite nešto/nekoga pohvaliti?
Javite nam se!

Projekt vrijedan 1,7 milijuna eura

FOTO Gradi se sedam hladnjača za lokalne povrtlare i voćare

Intervencija kod ludbrega

Gorjelo krovište kuće, vatrogasci evakuirali vlasnika i spriječili širenje požara

PROJEKT JE REALIZIRAN

Veliki dan za Tomislav-Radnik: Završili desetogodišnji radovi na glavnom igralištu kluba