ĐURĐA PAVUNIĆ VODI BRIGU O KAPELI BLAŽENE DJEVICE MARIJE

VIDEO “Ne znam kad je točno izgrađena kapela, ali pil je ovdje postavljen prije 266 godina”

Đurđa Pavunić iz Virja godinama vodi brigu o kapeli blažene Djevice Marije u Paromlinskoj ulici. Uoči važnijih blagdana, Đurđa obvezno uredi okoliš kapele, kao i samu unutrašnjost kako bi kutak za molitvu vjernika imao primjeren izgled.

– Živim blizu kapele pa je to jedan od glavnih razloga zašto je baš mene odavno zapalo to da uređujem okoliš. Znam da ima dosta ljudi koji se tu dođu pomoliti pa osjećam dužnost da u nekoliko navrata godišnje uredim okoliš. Prvo uređenje je uvijek u ožujku uoči pješačkog križnog puta naše župe, a neizostavno je i ono uoči Velike Gospe, dok ostale akcije čišćenja odrađujemo po potrebi – ispričala nam je Đurđa. Sam pil s kipom blažene Djevice Marije postavljen je još davne 1760. godine i dala ga je izgraditi obitelj Vrapčević, a naknadno je to vjersko obilježje dobilo i kapelu.

– Ne znam kad je točno izgrađena kapela, ali sigurno nije ni blizu stara kao sam pil. Kapelu je malo načeo zub vremena i počela se ljuštiti žbuka u samoj unutrašnjosti pa moram dobro paziti dok čistim prašinu. Nadam se da će uskoro doći na red za obnovu – dodala je Đurđa. Najviše vjernika kod kapele se zaustavlja na blagdan Velike Gospe. Kapela je smještena na putu za molvarsko Marijansko svetište, a kako ima dosta hodočasnika koji pješice idu za Molve, to je neizostavna destinacija za kratki predah uz molitvu.

– Lijepo se poklapa da je i to blagdan zaštitnice kapele pa je tu „najprometnije“ baš za Veliku Gospu. Ima i sve više rekreativaca koji hodaju kroz Paromlinsku ulicu pa oni koji su skloni vjeri, također tu kratko zastanu i pomole se tako da kapela uistinu ima svoju svrhu – zaključila je Đurđa Pavunić.

FOTO/VIDEO Dinko Borozan

Halo, Podravski!

Imate priču, vijest, fotku ili video?
Nešto vas muči ili želite nešto/nekoga pohvaliti?
Javite nam se!

USKRSNA KOŠARICA DOBROTE

Prigodnim poklonima razveselili potrebite  

POZIV KOJI SPAJA LJUDE

Dobrovoljno vatrogasno društvo Koprivnica ima novo vodstvo

Rezultati i velika fotogalerija

FOTO/VIDEO Pustakovec razbio Prigorje, Molve i Kalinovac remizirali, Jadran-Galeb bolji od Fugaplasta