Obitelj Čajkulić iz Sedlarice, naselja na pitomačkom području, uzgojem povrća bavi se već 46 godina, a kroz godine su izrasli u jedne od najvećih proizvođača u Hrvatskoj. Na čak 70 hektara uzgajaju 18 vrsti povrća i godišnje na tržište plasiraju oko 2.500 tona vlastitih proizvoda. Kako su orijentirani na veleprodaju, imaju i 150 kooperanata i zajedno s njima trgovačke lance godišnje zapravo opskrbljuju s 4.500 tona raznog povrća. U ozbiljniji uzgoj krenuli su prije 26 godina kad je Mario Čajkulić, inače diplomirani inženjer elektrotehnike, odlučio nastaviti obiteljsku tradiciju i zajedno sa suprugom Ana – Marijom, diplomiranom inženjerkom agronomije, preuzeti obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo od oca Vladimira. Iz godine u godinu njihovo gospodarstvo je raslo i tako su postali jedni od vodećih proizvođača povrća.
– Radio sam u struci devet mjeseci onda sam prelomio da od oca preuzmem posao s uzgojem povrća. On je prije 46 godina krenuo s jutrom paprike, a danas eto imamo 70 hektara i uzgajamo 18 vrsti povrća. Bilo je dana kad sam požalio što sam završio u povrtlarstvu, ali ipak prevladavaju dani kad sam sretan što sam sa suprugom nastavio obiteljsku tradiciju – rekao je Mario. Šest hektara je, dodao je, pod plastenicima, a posla ima tijekom cijele godine jer su tako raspoređene vrste povrća koje uzgaja. Zapošljavaju čak 58 radnika i, kao većina povrtlara, muku muče s radnom snagom pa su prije četiri godine bili prisiljeni i na uvoz radnika. Tako kod Čajkulića rade 24 Nepalaca od kojih je većina došla prije četiri godine. Oni su se, istaknuo je Mario, pokazali kao dobri radnici.
– Nama početkom svibnja kreće udarna sezona i traje do sredine studenog, a u tom razdoblju trebali bi nam i sezonski radnici koje je danas gotovo nemoguće pronaći. U srcu sezone naš posao traje od jutra do mraka, ali nam nije teško izdržati jer volim svoj posao – rekao je Mario. S plasmanom povrća na tržište većim dijelom sezone nema problema jer surađuju sa svim velikim trgovačkim lancima, kao i veletrgovcima.
– Zna biti razdoblja kad pojedina roba ne ide i ne traži se otkup, ali mi unaprijed znamo da će do toga doći pa kad radimo planove za svaku sezonu unaprijed ukalkuliramo i to da će pojedino povrće „propasti“. Nama je uzgoj povrća isplativ i da nije tako, onda se ne bi bavili tim poslom. No, moglo bi biti bolje jer i dalje po pozitivnom poslovanju zaostajemo za povrtlarima iz europskih zemalja s kojima se volimo uspoređivati – dodao je. Trenutno je obitelj Čajkulić i u novom investicijskom ciklusu vrijednom 3,1 milijuna eura. Investicija obuhvaća izgradnju hladnjače i prostora za sortiranje, a radovi bi trebali biti gotovi do kraja ove godine.
– Nastojimo stalno unaprjeđivati našu proizvodnju pa smo se odlučili na izgradnju hladnjače i prostora za sortiranje. Za tu smo investiciju 65 posto sredstva osigurali kroz potporu iz fonda Europske unije. Idući korak je i izgradnja pogona za preradu rajčice – zaključio je Mario Čajkulić.































FOTO/VIDEO Nikola Wolf