Ovaj tekst je objavljen u tiskanom izdanju Podravskog lista
Širom Podravine trenutno raste jedna od najukusnijih, najzdravijih, ali ujedno i najskupljih gljiva na svijetu. Riječ je o delikatesi i pravom kulinarskom blagu koje se može pronaći na jelovnicima najekskluzivnijih svjetskih restorana i čija cijena u pojedinim državama Europe doseže basnoslovne iznose. U pitanju je smrčak, kojeg je najbolje brati upravo sada, jer kako kaže iskusni poznavatelj gljiva i član Hrvatskog mikološkog društva Danijel Balaško, ove je godine proljeće „uranilo”, a s njime i smrčci.
– Bilo ih je već u ožujku, a nakon 20. travnja polako će ih biti sve manje i pojavit će se neke druge gljive. Mogu rasti doslovno svugdje, tako da pravila što se tiče staništa nema, ali vrijeme njihova pojavljivanja je proljeće. Rastu u nizinama pa čak i na planinama, ali u Podravini ih je najviše uz rijeku Dravu i to uglavnom u blizini drveća kao što su topola, jasen i brijest – pojasnio je ovaj Koprivničanac protekli tjedan prilikom gostovanja na RKC-u.

Ono što ovu gljivu čini posebnom je, između ostalog, i njen specifičan izgled. Nema klasičan klobuk, kakav je recimo kod vrganja, već je više ovalan ili stožast. Osim toga, šuplji je i rebrast te izgledom tako podsjeća na spužvu ili na pčelinje saće.
– Smrčci koji rastu uz rijeku Dravu uglavnom imaju više žutu, oker boju, dok su oni orijentirani na planine nešto tamniji – kaže Balaško i dodaje kako postoji gljiva nalik smrčku, vrlo popularna u našem kraju, ali koja prema nedavnim istraživanjima u sebi sadrži otrove.
– Češka smrčkovica nije klasični smrčak. Mnogi ju Podravci svake godine beru, jedu i govore da im nije ništa, međutim, otrov koji u sebi sadrži u jetri se može taložiti godinama i ljudi bi se u konačnici mogli razboljeti. Smrčak u sebi isto sadrži neke toksine pa bi ga prije pripreme bilo dobro prvo malo blanširati – upozorio je ovaj iskusni poznavatelj gljiva.
Ono što izaziva najviše polemike u našem kraju je cijena smrčaka, koja se uvelike razlikuje ne samo od države do države, već od grada do grada, jer riječ je o gljivi koja u Podravini nije baš toliko cijenjena.
– Cijena se u pojedinim europskim državama kreće između 100 i 150 eura po kilogramu, dok je u Zagrebu i recimo Rijeci nešto manja, ali također može doseći stotinjak eura – rekao je Balaško.
Čisto radi usporedbe, kilogram popularnih šampinjona u trgovinama košta otprilike četiri eura. Naglasimo da ovdje govorimo o kilogramu svježih smrčaka s obzirom na činjenicu da se cijena za istu količinu sušenih višestruko penje. No, osim što je rijedak, ukusan i vrlo skup, smrčak je izuzetno zdrav. U sebi sadrži velike količine bjelančevina i magnezija, a pored toga ima nizak udio kalorija i masti. Idealan je za prehranu s niskim unosom ugljikohidrata, dobar je za crijeva te osigurava dugotrajan osjećaj sitosti. Odličan je antioksidans, bogat vitaminima i mineralima, pogodan za rad jetre, kardiovaskularnog sistema i gustoću kostiju. Pripremati ih se može na bezbroj načina, ali zapamtite, važno ih je dobro termički obraditi.
FOTO Arhiva