Svojevrsno žarište ugriza krpelja u našoj županiji postao je Koprivnički Ivanec. U samo nekoliko dana baš u Koprivničkom Ivancu zabilježena su dva slučaja ugriza krpelja zbog kojih su Višnja (73) i Snježana (49) Kukec završile i na bolničkom liječenju. Da je potreban dodatan oprez potvrđuje činjenica da su i Višnja i Snježana krpelje „pokupile“ u svojim vrtovima, a ne u šumama, kao što je to najčešće slučaj.
Ova je priča objavljena u ponedjeljak u tiskanom izdanju Podravskog lista…
Višnja Kukec odmah je uočila da joj se krpelj „zavukao“ iza potkoljenice, a iako ga je odmah izvadila pincetom, vrlo brzo počela je osjećati mučninu i slabost pa se obratila svojoj obiteljskoj liječnici.
– Počela sam osjećati svrbež iza potkoljenice i kad sam vidjela crvenilo, odmah sam posumnjala da imam krpelja. Dobro sam pregledala to crvenilo i otkrila gdje se „zavukao“, a očito mu je ostala glava pa me i zarazio – priča nam Višnja Kukec.
Kako je i nakon pregleda kod liječnice osjećala slabost, Višnja je završila u bolnici, a nakon pet dana puštena je na kućnu njegu te sad 14 dana mora piti antibiotike kako bi na taj način spriječila meningitis.
– Moram izbjegavati napore i vrućinu, a i dalje osjećam slabost, no to nije ni približno kako je bilo u početku. Moja je svekrva prije 30 godina od krpelja dobila meningitis, a iako je bila u poodmakloj životnoj dobi, oporavila se. Nadam se da će antibiotici imati željeni učinak te da ću se uskoro vratiti u „normalu“. Sigurno ću se cijepiti jer ne želim da se ovako nešto ponovi – kaže Višnja Kukec.
Snježana Kukec, koja je inače po suprugu rodbina s Višnjom, nije uočila krpelja. Odjednom, priča nam ona, počele su joj trnuti ruke i noge pa se obratila svojoj liječnici. Pretragama u bolnici utvrđeno je da ima zarazu od krpelja, a potom je otkriveno i da ju je ugrizao u predjelu trbuha.
– Dosta puta sam „pokupila“ krpelja, ali nikad u svom vrtu, nego kad smo išli u šumu po drva. Uvijek sam otkrila gdje je i pincetom ga izvadila, ali ovaj put nisam osjetila nikakav svrbež. Srećom, na vrijeme sam otišla liječnici, a u bolnici sam pet put išla na čišćenje krvi kako bih se oporavila – kaže Snježana Kukec.
I ona mora izbjegavati napore, ali za razliku od Višnje, ne mora piti antibiotike.
– Tek treći dan u bolnici sam saznala i da je strinu Višnju ugrizao krpelj jer nismo bile u istoj sobi, nego smo se srele na hodniku. Očito su i kod nas krpelji postali izrazito otrovni pa sam s cijelom obitelji odlučila da ćemo se cijepiti kako bismo izbjegli neželjene posljedice – zaključila je Višnja Kukec.
U slučaju ugriza krpelja treba ga što prije ukloniti
Stručnjaci ističu kako je u slučaju ugriza važno što prije ukloniti krpelja jer je rizik od infekcije veći što je krpelj duže pričvršćen. Odmah ga treba izvaditi pincetom, i to prije toga oprati ruke i pincetu prebrisati antiseptikom, a treba ga zahvatiti što bliže glavici, uz kožu i laganim povlačenjem izvući ga iz kože. Krpelja se ne smije povlačiti naglo, niti ga stiskati ili gnječiti jer se time uzrokuje njegovo grčenje i pojačano izlučivanje veće količine sekreta i uzročnika bolesti u ljudsko tijelo ako je krpelj zaražen pa se na taj način lakše prenosi zaraza. Cijepljenjem se može spriječiti pojava krpeljnog meningoencefalitisa.
FOTO Nikola Wolf