U trenutku kada sve više malih mljekara u Hrvatskoj zatvara svoja vrata, a u našem kraju u vrlo kratkom vremenskom roku stradali su Bohnec i Horizont, Ministarstvo poljoprivrede predstavilo je dugo očekivani program potpore koji bi mogao donijeti prijeko potrebnu pomoć ovom itekako ugroženom sektoru. No, s obzirom na intenzitet zatvaranja ono malo preživjelih malih mljekara, veliko je pitanje je li prošao trenutak kada se uopće moglo intervenirati.
Važna karika u lancu
Mljekara Horizont iz Koprivnice osnovana je davne 1994. godine kao jedna od prvih mini-mljekara u Hrvatskoj, a svoja vrata zatvorila je nakon tri desetljeća rada. Obitelj Kuzmić, koja je vodila mljekaru, bila je poznata po proizvodnji visokokvalitetnih sireva i vrhnja, a njihovo prodajno mjesto na koprivničkoj tržnici bilo je nadaleko poznato po svježem siru, vrhnju i domaćim prgicama. Prema podacima ministarstva, lani je u Hrvatskoj bilo 27 malih mljekara, s godišnjom preradom od gotovo 29 milijuna kilograma mlijeka. Prepoznate su, barem na papiru, kao važna karika u lancu opskrbe jer prikupljaju nezanemarivih 7,5 posto ukupne proizvodnje mlijeka u zemlji, a o njihovom poslovanju ovisi i 600-tinjak malih proizvođača mlijeka, posebice u ruralnim područjima. Program potpore malim mljekarama svodi se na sufinanciranje nabave opreme za sabiranje mlijeka i težak je četiri milijuna eura, a provodit će se tijekom ove i iduće godine. Cilj programa je omogućiti modernizaciju opreme za sabiranje i transport svježeg sirovog mlijeka, što je, smatraju u ministarstvu, ključno za održivo poslovanje malih prerađivača.
Za manje mljekare do 120 tisuća eura
Prihvatljivi korisnici su mikro, mala i srednja poduzeća koja prerađuju mlijeko i upisana su u Upisnik odobrenih objekata u poslovanju s hranom životinjskog podrijetla. Ključni uvjet je da sabiru i prerađuju mlijeko proizvedeno u Hrvatskoj, a ne isključivo s vlastite farme. Ovo znači da program cilja na mljekare koje djeluju kao otkupljivači i koji podržavaju mrežu malih proizvođača mlijeka diljem zemlje, dok oni proizvođači koji prerađuju samo vlastito mlijeko nisu obuhvaćeni ovom potporom. Iznos potpore ovisi o veličini poslovanja. Za mljekare koje godišnje prikupe više od milijun kilograma mlijeka, potpora može iznositi do 500.000 eura. Za mljekare s manjim obujmom, do milijun kilograma, potpora može iznositi do 120.000 eura. Program omogućuje sufinanciranje 65 posto prihvatljivih troškova za kupovinu cisterni za sabiranje i transport sirovog mlijeka, sa ili bez vozila, kupovinu spremnika za prijem sirovog mlijeka sa ili bez sustava za hlađenje te pripadajuće mjerne uređaje i uređaje za pretakanje. Korisnici potpore imaju obvezu nastaviti poslovati najmanje pet godina nakon isplate potpore, što bi trebalo osigurati dugoročniju stabilnost sektora. Javno savjetovanje o Programu je u tijeku, a očekuje se da će detaljni pravilnik o provedbi biti objavljen uskoro. (mš)
FOTO ilustracija