U javno savjetovanje stigao je novi Pravilnik o kućnom redu u zgradama, predviđene i kazne

Zabranjuje se prašenje krpa na balkonu, proslava dozvoljena jednom godišnje

Vlasnici nekretnina još se nisu „oporavili“ od novog zakona o porezu na nekretnine, a Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine je u javno savjetovanje uputilo Pravilnik o kućnom redu u zgradama. Novi pravilnik odnosi se prvenstveno na one koji žive u zgradama, a njime se propisuje kućni red na način da se određuju dopuštene razine buke, a pokušava se spriječiti i gomilanje otpada. Navodi se i satnica kućnog reda i mira koji tako u zgradama radnim danom traje od 15 do 17 sati te od 22 do 7 sati. Vikendima, blagdanima i praznicima taj kućni mir trebao bi trajati od 13 do 17 sati te od 22 do 9 sati.

– Korisnici ne smiju vikom, glasnom glazbom, kućnim radovima ili na neki drugi način stvarati ili omogućiti stvaranje neprimjerene buke ili narušavati red i mir u zgradi – navodi se u prijedlogu zakona kojim je ipak predviđena i iznimka i to jednom godišnje prilikom održavanja proslava koje se pak ostalim stanarima u zgradi moraju najaviti dva dana prije održavanja i taj rođendanski tulum ne smije trajati duže od ponoći.

Obavijest o radovima

Ostali suvlasnici zgrade se dva dana ranije moraju obavijestiti i ako planirate krenuti i u neko izvođenje radova u svom stanu. Susjede ste tako dužni obavijestiti ne samo o vrsti radova, već i o početku i očekivanom trajanju izvođenja radova, a sa suvlasnicima ste se dužni dogovoriti i oko privremenog zauzimanja zajedničkog dvorišta za smještaj građevinskog i drugog materijala. Na uličnim pročeljima balkona, lođa i terasa ne smiju se postavljati tende, roloi ili sjenila, osim ako natpolovičnom većinom suvlasnika nije odlučeno o njihovom jednoobraznom izgledu za cijelu zgradu. Novi pravilnik određuje što i kako s cvijećem i ostalim raslinjem na balkonima, kao i da stanari kroz prozore, vrata i balkone zgrade ne smiju prolijevati tekućine, isprašivati posteljinu, tepihe ili krpe, kao ni bacati predmete poput opušaka. Zabranjeno je i bacati otpatke u zahodske školjke, sudopere i umivaonike, a nije dozvoljeno ostavljanje bicikala, skutera, motocikala, romobila, ormara, kuhinjskih aparata, vreća, kutija, obuće, otpada i drugih stvari koje mogu izazvati požar ili narušavati izgled u kućnim vežama, prolazima, zajedničkim hodnicima, terasama, tavanima i stubištima i na okućnici. Izuzetak je tek držanje bicikala i romobila u unutarnjim zajedničkim dijelovima zgrade pod uvjetom da je korisnicima osiguran slobodan prolaz od najmanje 120 centimetara, a o tome odlučuju suvlasnici zajedničkom odlukom. Dozvoljeno je pak držanje dječjih invalidskih kolica u zajedničkim prostorijama koja također ne smiju ometati slobodan prolaz. Kućne veže, stubišta, prolazi i zajednički hodnici moraju biti osvijetljeni, dok je u podrumu zabranjeno držanje lako zapaljivih stvari i tekućina. Svaki suvlasnik dužan je brinuti da ulazna vrata zgrade moraju biti stalno zatvorena i osigurana električnom bravom ili zaključana.

Čistoća stubišta

Interesantna je i odredba da za vrijeme padalina, vjetra i temperatura ispod nule, prozori i vrata zajedničkih dijelova zgrade moraju biti zatvoreni. Osim toga, korisnici su dužni održavati čistoću stubišta, hodnika i ostalih zajedničkih dijelova te ih čuvati od oštećenja. Dužni su organizirati čišćenje snijega i leda s krovova i pločnika te spriječiti nastanak štete drugim korisnicima zgrade i trećim osobama u vezi sa snijegom i ledom na svim površinama koje se nalaze na građevinskoj čestici zgrade. Ovim su pravilnikom propisane i novčane naknade odnosno kazne za one koji se neće pridržavati ovih pravila. One se mogu odrediti u visini od 50 do 500 eura i izricat će se nakon tri opomene i uplaćivat će se na račun zajedničke pričuve, a donosit će je sustanari natpolovičnom većinom. Novi pravilnik trebao bi biti donesen 1. svibnja, a komentari zainteresiranih građana za ovu tematiku su različiti. Dok neki smatraju da je donošenje ovakvog pravilnika nužnost i da bi trebao biti još stroži i specifičniji, neki misle da je riječ o grubom narušavanju privatnosti i slobode građana, a komentari na E-savjetovanju su, najblaže rečeno, zanimljivi.

– Kao da živimo u Sjevernoj Koreji. Naši životi i privatnost podastrti su susjedima! Da pored svog kućnog praga ne možeš držati cvijeće ili ne smiješ otresti deku ili krpu pod prozor – smatra Danijela, dok Davor misli da je sve to lijepo zamišljeno, ali teško provedivo.

– Baš me zanima koji je to pametni državni tajnik osmislio da predstavnik suvlasnika koji od susjeda prima simboličnu naknadu od 1 do 2 eura po stanu mjesečno, znači u manjim zgradama desetak eura mjesečno i to bruto, što je upravo ogromna mjesečna plaća pa makar i samo za 24/7 dežurstvo da te netko u bilo koje doba dana ili noći može nazvati i terorizirati, da će znači takav predstavnik suvlasnika u nekim slučajevima plaćati kaznu za bilo što – ističe on dok jedan od komentatora upozorava da se nigdje ne spominje punjenje električnih automobila u garažama koje imaju zajedničko brojilo u stambenoj zgradi i nisu predviđeni za takve radnje.

– Trebalo bi zabraniti punjenje električnih automobila u garažama zgrade, osim ako se ne ishodi posebna dozvola nadležnog tijela za sigurnosno – energetsko – požarno dopuštenje. Stavak bi trebao eksplicitno utvrditi kome se obratiti za provjeru takve dozvole i što učiniti u slučaju da vlasnik (ili iznajmljivač) garaže nema dozvolu za punjenje električnog automobila u garaži stambene zgrade – upozorava Žarko, a očito je da će ovaj novi pravilnik ponovno izazvati brojne kontroverze iako je većina predloženog već i danas u više, manje svakom kućnom redu pojedine zgrade.

FOTO Nikola Wolf

Halo, Podravski!

Imate priču, vijest, fotku ili video?
Nešto vas muči ili želite nešto/nekoga pohvaliti?
Javite nam se!

NOVA PRAVILA

Javni bilježnici uskoro će morati raditi duže

OČEKIVANA POBJEDA

FOTO Podravkašice se poigrale i s Dalmatinkom

Godišnje izvješće INA-e otkrilo sve izazove u izgradnji plinovoda Dravica – Kalinovac

Projekt vrijedan 40 milijuna eura ovisi samo o birokraciji