Znate li što je glosofaringealna neuralgija? Češća je u onih starijih od 50 godina

Glosofaringealna neuralgija pojavljuje se u oko 0,7 oboljelih na milijun stanovnika. Češća je u osoba iznad 50. godine života. Smatra se da je glosofaringealna neuralgija uzrokovana iritacijom glosofaringealnog živca, ali točan uzrok nastanka u većini je slučajeva nepoznat. U nekim slučajevima uzrok nastanka može biti infekcija, ozljede ili tumori grla, usta ili mozga. Karakterizirana je izuzetno snažnom boli u području ždrijela, tonzila ili dna jezika i to obično s jedne strane.

Bol traje izuzetno kratko, od nekoliko sekundi do minute i može se javiti u serijama (napadaji se ponavljaju u nepravilnim vremenskim razmacima). Kao i kod ostalih neuralgija, bol je tigerirana nekim podražajem i to osobito gutanjem, žvakanjem, smijanjem, kašljanjem ili kihanjem. To je razlog zašto bolesnici odbijaju hranu i piće te gube na tjelesnoj težini. Stoga kod takvih bolesnika neophodno je učiniti pregled otorinolaringologa (osobito kod pušača kako bi se isključio tumorski proces) te magnetsku rezonancu mozga. Cilj liječenja je kontrola boli.

Lijek izbora su antiepileptici tipa karbamazepina, okskarbamazepina, gabapentina, pregabalina zatim antidepresivi kao što je amitriptilin ili dualni antidepresivi (duloksetin, venlafaksin, mirtazepin). Moguće je primijeniti lokalni anestetik koji dovodi do blokade živca. U nekih bolesnika neophodno je kirurško liječenje. (zdravobudi.hr)

Halo, Podravski!

Imate priču, vijest, fotku ili video?
Nešto vas muči ili želite nešto/nekoga pohvaliti?
Javite nam se!

Viktor je kičmu operirao čak pet puta, a probleme ima i s koljenom

VIDEO “Poslije operacije sam se probudio, pogledao nogu i ostao u šoku, a doktor je izgledao kao da ga prima panika”

MISLI NA ZDRAVLJE

Ovo su najjeftinije namirnice koje snižavaju kolesterol

jedna od najstarijih stanovnica naše županije

FOTO/VIDEO Kata proslavila 101. rođendan: “Treba se stalno šaliti, ne kažu uzalud da smijeh produžava život!”