Država uz kompliciran proračun dijeli mrvice jedinicama lokalne samouprave

Županija će dobiti 9,8 milijuna eura za školstvo, zdravstvo, vatrogasce…

Država ove godine putem takozvanih decentraliziranih sredstava Koprivničko-križevačkoj županiji tijekom ove godine planira isplatiti gotovo deset milijuna eura. Riječ je o novcu namijenjenom financiranju javnih potreba, a iznosi se dobivaju na temelju prilično kompliciranog izračuna izravnanja.

Najviše za osnovne i srednje škole

Najveći dio kolača, više od četiri milijuna eura, usmjerit će se u osnovno školstvo, od čega će sam grad Koprivnica dobiti nešto više od milijun eura, Križevci oko 750 tisuća eura, a Đurđevac 270 tisuća eura. Ovaj novac namijenjen je za materijalne troškove škola, održavanje školskih zgrada, energente, prijevoz učenika te nužne kapitalne projekte u osnovnom školstvu. Za srednje školstvo predviđeno je gotovo 1,8 milijuna eura, što će omogućiti normalno funkcioniranje srednjih škola i učeničkih domova na području županije. U sferi socijalne skrbi, odnosno konkretno za domove za starije osobe, osigurano je nešto više od milijun eura, čime se osigurava dostupnost institucionalnih usluga za starije osobe. Za zdravstvene ustanove osigurano je približno 1,2 milijuna eura, što će pomoći održavanju zdravstvene infrastrukture i opreme u županijskim zdravstvenim ustanovama. Posebno značajan segment je vatrogastvo, za koje je namijenjeno više od 1,7 milijuna eura.

Javna vatrogasna postrojba Koprivnica dobiva 738 tisuća eura, JVP Križevci 437 tisuća eura, a JVP Đurđevac zajedno s okolnim općinama 547 tisuća eura, od čega je za sam grad Đurđevac osigurano približno 380 tisuća eura. Ova sredstva ključna su za održavanje operativne spremnosti vatrogasnih postrojbi, nabavu opreme i vozila te osiguravanje potrebnog broja profesionalnih vatrogasaca. Sustav financiranja decentraliziranih funkcija uveden je kako bi se osiguralo stabilno financiranje javnih službi, ali na lokalnoj razini. Kroz dodatne udjele u porezu na dohodak osigurava se da dio novca ostaje na području gdje je i prikupljen – za osnovno školstvo izdvaja se 1,9 posto, za srednje školstvo 1,3 posto, za socijalnu skrb 0,8 posto, zdravstvo jedan posto te vatrogastvo također jedan posto prihoda od poreza na dohodak. Ako ti iznosi nisu dovoljni za pokrivanje minimalnih standarda, razlika se nadoknađuje iz državnog proračuna kroz pomoći izravnanja.

Varaždincima više, Međimurcima manje

Županija i gradovi imaju obvezu ovim sredstvima upravljati transparentno i učinkovito, uz redovno izvještavanje o njihovom korištenju. Mogu ih preraspodijeliti između ustanova unutar iste djelatnosti, ali moraju o tome pravovremeno obavijestiti korisnike. Ako se na kraju godine utvrdi višak prihoda iz pomoći izravnanja, on se mora vratiti u državni proračun. Što se pak susjednih županija tiče, situacija je sljedeća. Varaždinska županija će za decentralizirane funkcije dobiti 14,2 milijuna eura, Bjelovarsko-bilogorska 10,8 milijuna eura, Međimurska županija osam milijuna eura, dok će Virovitičko-podravska županija dobiti 6,5 milijuna eura. U objašnjenju prijedloga odluke koji je trenutno na javnom savjetovanju stoji da ove razlike proizlaze iz različitog broja stanovnika, ustanova i specifičnih potreba svake županije. (mš)

FOTO ilustracija

Halo, Podravski!

Imate priču, vijest, fotku ili video?
Nešto vas muči ili želite nešto/nekoga pohvaliti?
Javite nam se!

TREŠNJEVKA JE BILA LAK PLIJEN ZA EKIPU IVICE OBRVANA

Podravka “ekspres” protutnjala Kutijom šibica

Remi na šubićevcu

Slavenaši se iz Šibenika vraćaju s bodom. Rano poveli pa domaćini u drugom dijelu susreta poravnali rezultat

Ivica Baranašić iz Malog Otoka u Općini Legrad jedan je od najvećih poljoprivrednih proizvođača u Podravini

“Neorganizirani smo pa nas nitko ne čuje, a najveći problem su i dalje zemljišne knjige”