Podravski favicon - Podravina i Prigorje - Koprivnica - Križevci - Đurđevac - Ludbreg - Aktualne vijesti - Zanimljivosti - Fotogalerije
Search
Close this search box.
PROJEKT AGLOMERACIJE KASNI POLA GODINE

Asfaltirat će se tek na proljeće, nedostaje čak tri milijuna eura

Ovaj tekst je objavljen u tiskanom izdanju Podravskog lista

Projekt aglomeracija Koprivnica od donedavno jednog od najuspješnijih u državi došao je do statusa problema. Pitanje je naravno u novcu, a nagomilani troškovi iznose više od tri milijuna eura i to samo oni nastali do 31. kolovoza ovo godine. Isto tako, odgođen je završetak projekta do druge polovice sljedeće godine, iako je trebao završiti do 31. prosinca ove godine. Ove vijesti nikako nisu dobre za općinske proračune, ali neposredno i posredno za mještane.

Sve je počelo sastankom prošlog ponedjeljka, kada je glavni izvođač radova, križevački Radnik, izvijestio naručitelje KC vode o ovom novonastalom trošku. Od ukupne svote, milijun eura otpada na radove u gradu Koprivnica, a oko dva milijuna eura otpada na troškove općina gdje se projekt provodio. Radi se o općinama Đelekovec, Hlebine, Koprivnički Bregi, Peteranec, Rasinja i Drnje.

Pitanje je na koji će se način ovi troškovi podijeliti. Budući da oni ne spadaju u već ugovorene troškove, model financiranja za sad ne postoji. Naravno, najgore za općine bilo bi to da troškove moraju podmiriti iz vlastitih proračuna koji su i ovako opterećeni financiranjem svojih udjela u projektu, koji su ugovorom predviđeni na osam posto.

Opasnost za općinske proračune

Za neke od spomenutih općina to bi značilo da moraju pronaći nekoliko stotina tisuća eura novca kojeg nisu planirali potrošiti. To isto tako znači da bi ti općinski proračuni bili devastirani u smislu investicijskog kapitala za sljedećih nekoliko godina. To bi, dakle, bila ona posredna šteta za mještane općina, a ona neposredna šteta od ove odgode i novonastalih troškove bit će što će mještani općina, kako izgleda, još nekoliko mjeseci morati voziti po raskopanim i neasfaltiranim prometnicama, a to je nešto što je naše mještane dovelo do ruba pucanja. Ima nekoliko opcija za razrješavanje ovog problema.

Naravno, najgora od svih je da dođe do toga da niti jedna strana, a to su Hrvatske vode koje financiraju većinu projekta, KC vode koje su naručitelj, Radnik kao izvođač i jedinice lokalne samouprave kao sufinancijeri ne dođu do nikakvog dogovora te da se završetak projekta još odgodi. Tada u pitanje dolazi realizacija projekta, točnije moguća penalizacija od strane EU koja je dala novac Hrvatskim vodama. Uglavnom, scenarij kojem se nitko ne nada i vrlo vjerojatno se neće dogoditi. Dakle, treba ugovoriti način financiranja dodatnih troškova, kojih će još biti jer se ovi troškovi odnose na period do 31. kolovoza.

Više opcija financiranja

Najpovoljnija opcija za općine bila bi da sveukupne troškove preuzmu KC vode uz financiranje Hrvatskih voda. No, nekako sumnjamo da će Zdravko Petras, direktor KC voda, staviti svoj potpis na aneks ugovora bez pismene garancije da će netko novac osigurati. Postoji i opcija da dodatne troškove u obimu od 8 posto financiraju općine, a ostatak Hrvatske vode posredstvom KC voda. Sve to trebalo bi se dogovoriti u vrlo kratkom roku, a sastanak između zainteresiranih strana je danas (ponedjeljak op. a.). Kako doznajemo, Radnik je na prošlom sastanku bio vrlo tvrd pregovarač i navodno tamo nisu previše zadovoljni s tim da im Hrvatske vode, odnosno država plaćaju novonastale troškove.

Nije poznato zašto, moguće je da se pribojavaju dinamike isplate. Ono što je možda najproblematičnije u ovoj priči je činjenica da je od strane naručitelja, dakle KC voda, konstantno najavljivano (na novinarske upite, a i samoinicijativno) kako će svi radovi biti dogotovljeni do kraja godine, da bi se sada kraj radova odgodio za čitavih šest mjeseci. Naručitelj je takve informacije vrlo vjerojatno dobivao od glavnog izvođača pa ih prosljeđivao u javnost. Upravo smo zbog toga poslali upit u Radnik, gdje smo zamolili da nam objasne zbog čega je došlo do kašnjenja radova, hoće li nova potraživanja usporiti ili već jesu dinamiku radova te ih upitali mogu li oni, čije su prometnice još uvijek raskopane ili oštećene u tom obujmu da su gotovo neprohodne, očekivati njihovo pojačano održavanje u smisli češćih privremenih sanacija. Do zaključenja ovog broja odgovor nismo dobili.

Asfaltiranje tek na proljeće

Kako neslužbeno doznajemo, u ovoj godini trebalo bi se riješiti većina radova na samoj mreži vodovoda i odvodnje, sanirati državne i ako se stigne županijske ceste, dok bi selske ceste čekale proljeće. U gradu Koprivnici stanje je drugačije, s obzirom na to da je sanacija prometnica počele prije, a i gradski proračun nemjerljivo je potentniji od onih općinskih. Iz KC voda je na naš upit o stanju projekta u vezi spomenute odgode i povećih troškova stigao kratak odgovor.

– Precizne informacije u vezi potraživanja i financiranja razlike u cijeni još uvijek nemamo. Naime, ugovor je koncipiran po FIDIC ugovoru (radi se o ugovorima vezanim uz područje građevinskog prava, a sastoje se od općih i posebnih uvjeta čiji je prvenstveni cilj zaštita projekta, a ne interesa ugovornih strana ugovora, op. a.). „Crvena knjiga“ i konačna vrijednost radova utvrdit će se po stvarno obračunatim količinama pa će se konačna vrijednost znati po završetku projekta. Isto tako, FIDIC inženjeri još uvijek nisu dali odobrenje za produženje roka završetka radova – odgovorili su nam iz KC voda. Još je jedna ključna činjenica u ovom problemu, a to je da je projekt Aglomeracija Koprivnica možda slučaj koji će biti presedan i način na koji će se regulirati nova situacija u vezi radova i financiranja i na drugima projektima aglomeracije. Da postoje problemi i drugdje govori činjenica da se slično događa i na projektu aglomeracije Đurđevac, a tome je dokaz i rasprava te izlaganje općinskog načelnika Zdravka Brljeka na posljednjoj sjednici Općinskog vijeća.

– U više smo navrata pisanim i usmenim putem kontaktirali Komunalije oko problematike nemogućnosti ili otežanih okolnosti oko priključenja nekih domaćinstava na sustav javne odvodnje u sklopu projekta Aglomeracije u Novigradu i Delovima. Samim time potrebno je izvesti dodatne radove koji će iziskivati određene dodatne troškove koje će biti potrebno podmiriti. U nekim se slučajevima radi o manjim, a u nekim o velikim financijskim iznosima. Pitanje je tko će financirati izvođenje tih radova, a potrebno je da stručne službe naprave tehnička rješenja za svaki pojedinačni slučaj kako bi se vidjelo koliko to financijski iznosi – naveo je Zdravko Brljek.

FOTO Arhiva Podravskog lista

Halo, Podravski!

Imate priču, vijest, fotku ili video?
Nešto vas muči ili želite nešto/nekoga pohvaliti?
Javite nam se!

Očevid u tijeku

Vozač Opelom upravo sletio u kanal. Prevezen je u bolnicu

PROMETNE MUKE ZBOG RADOVA NA AGLOMERACIJI

Vozače iznenadila neoznačena oštećenja na državnoj cesti, bilo je i puknutih guma…

OPĆINA HLEBINE PROSLAVILA DAN OPĆINE I BLAGDAN IMENA MARIJINOG

Božica Trnski: Najtransparentniji smo u županiji, a realizirat ćemo i rekordan proračun