Podravski favicon - Podravina i Prigorje - Koprivnica - Križevci - Đurđevac - Ludbreg - Aktualne vijesti - Zanimljivosti - Fotogalerije

Čak 39 posto kuća u našoj županiji je prazno! “Ljudi je sve manje, nekretnina sve više”

Koprivničko-križevačka županija prednjači u odnosu na susjedne županije s postotkom praznih stambenih jedinica kojih ima čak 38.72 posto. To bi značilo da u cijeloj našoj županiji od ukupnih 56.407 stambenih jedinica prazno zjapi njih čak 21.845, dok iza nas slijedi Varaždinska županija s 35.64 posto praznih stambenih jedinica. Prema podacima Državnog zavoda za statistiku (DZS) iz 2021. godine, koji se odnose na popisane osobe, kućanstva i stambene jedinice, određena naselja u našoj županiji bilježe zabrinjavajuće podatke, a najbolji primjer je Subotica Podravska u kojoj je čak, barem prema podacima DZS-a, ogromnih 78,54 posto praznih stambenih jedinica kojih je ukupno 797, a više od 70 posto praznih stambenih jedinica također imaju Draganovec i Kunovec Breg.

Ova je tema objavljena u ponedjeljak u tiskanom izdanju Podravskog lista…

Što se tiče gradova u Koprivničko-križevačkoj županiji, Koprivnica bilježi najveći broj praznih stambenih jedinica kojih je 2761 od ukupnih 11.089 odnosno 24.89 posto, dok u Križevcima ovaj podatak iznosi znatno manjih 16 posto.  Do ovih podataka došli smo oduzimajući broj aktivnih kućanstava od ukupnog broja popisnih stambenih jedinica.

Jasan trend

Naravno da ovdje može doći do nekih diskrepancija i statističkih pogrešaka. Recimo, možda je u ovim naseljima koje smo spomenuli popisano mnogo klijeti jer se radi o vinogradarskim  naseljima, što pak značajno povisuje broj stambenih jedinica u kojima nitko ne živi, barem ne u smislu stalnog boravišta ili prebivališta. No, trend je jasan i vidljiv golim okom. Ovakve brojke ukazuju prvenstveno na već uobičajeni trend iseljavanja kako na razini županije, tako i na razini Republike Hrvatske, ali se postavlja i pitanje je li popis stanovništva napravljen adekvatno i detaljno, koliko je stambenih jedinica iznajmljeno ”na crno” te kako je moguće da broj stanovnika i dalje pada, a isto tako broj nekretnina sve više raste. Na rast stambenih jedinica utječu i subvencionirani krediti budući da niska kamata utječe i na kupovnu moć, a tu je štednja u obliku kupovine stanova što se ustvari gleda kao ”sigurna investicija” čime se društvo ustvari raslojava na one koji posjeduju nekoliko nekretnina i one koji jedva otplaćuju stambeni kredit.

Između ostaloga, ovo je još jedan znak za uvođenje poreza na nekretnine te bolje stambene politike o kojoj se kod nas vrlo mnogo priča, a pojedini stručnjaci baš porez ne nekretnine vide kao način da se napuni državni proračun, a da se istovremeno smanji porez na potrošnju, što bi eventualno smanjilo cijene u maloprodaji. Tada se vlasnicima nekretnina koje ne koriste ne bi isplatilo u svom vlasništvu držati kuću na selu, već je dati srušiti ili prodati po povoljnijoj cijeni. Ono što najbolje ukazuje na ovaj specifičan trend je podatak DZS-a prema kojem je broj stambenih jedinica u RH od 2011. do 2021. godine porastao za 4,60 posto, odnosno za 103.534 stambene jedinice, a u isto je vrijeme broj stanovnika pao za 9,25 posto, što je gotovo 400.000 ljudi manje.

Obitelj Vranešević

I sami mještani već spomenute Subotice Podravske, kao neslavnog prvaka u napuštenim objektima, svjesni su da njihovo naselje ima brojne kuće u kojima nitko ne živi.

Mladi ne žele na selo

Mladi, ističe Karmen Juriša, jednostavno ne žele ostati u Subotici Podravskoj pa je teško očekivati i da će netko iz susjednih sredina kupiti kuće koje su na prodaju u njihovu naselju.

– Današnje mlade generacije teže životu u gradu, a dosta je mladih otišlo trbuhom za kruhom u Njemačku pa je prvenstveno zbog toga u našem naselju puno praznih kuća. Najbolji pokazatelj da se mladi ne vide u Subotici Podravskoj imali smo nedavno kad se mlada obitelj koja je tu imala sređenu kuću preselila na stan u Koprivnicu, a vlastito imanje sad prodaje – priča nam Karmen Juriša.

Dodatni problem, dodaje ona, predstavlja i činjenica da vlasnici kuća koje su na prodaju traže velike novčane iznose pa tako cijene znaju biti u rangu s onima u „zabačenijim“ dijelovima Koprivnice.

– Mislim da su cijene kuća u Subotici Podravskoj previsoke pa i oni koji bi eventualno kupili kuću odustaju kad čuju koliko vlasnici traže – kaže Karmen Juriša.

Jasminka Vranešević također ističe da Subotica Podravska izumire jer mladi danas žele živjeti u gradu pa makar to bila i obližnja Koprivnica.

– Naša Vinogradska ulica nekad je bila puna djece, a sad su skoro sva kućanstva u kojima netko živi staračka. I u našoj ulici ima praznih kuća koje sigurno vlasnici neće tako skoro prodati jer su „nabili“ cijenu. Napuštena imanja nam posebno predstavljaju problem u sezoni vegetacije jer se ne održavaju redovito pa predstavljaju prava rugla – kaže Jasminka Vranešević.

Svijetli primjeri

Rijetki „svijetli“ primjer je Verica Vranešević koja je sa suprugom i djecom odlučila ostati živjeti u Subotici Podravskoj. Prvo su, kaže ona, živjeli kod svekrve Jasminke, a potom su kupili vlastitu kuću.

– Ništa nam ne nedostaje u Subotici Podravskoj i puno nam je ljepše tu nego da živimo u gradu. Do Koprivnice i Ludbrega je samo 10-ak kilometara pa smo začas u jednom od ta dva grada ako nam nešto zatreba – kaže Verica Vranešević.

Karmen Juriša

Danimir Kolman, načelnik Općine Rasinja u čijem je sastavu i Subotica Podravska, ističe kako podaci o praznim kućama u tom naselju nisu alarmantni.

– Vjerojatno se radi o pogreški jer prema našim saznanjima kuće se prodaju u Subotici Podravskoj i znam nekoliko primjera da su obitelji iz okolnih sredina pa čak i Zagreba kupile kuće. Ne vjerujem da Subotica Podravska odskače od ostalih naselja, pogotovo jer vje ećina naselja uz državnu cestu, a blizu su Koprivnica i Ludbreg – kaže Danimir Kolman.

Broj praznih jedinica po mjestima (DZS)

MjestoBroj kućanstavaBroj stambenih jedinicaPrazne stambene jedinice (%)
Koprivnica8.32811.08924,89
Križevci3.6414.34216,14
Đurđevac1.9752.53522,09
Novigrad Podravski5651.17551,91
Subotica Podravska17179778,54
Virje9211.86150,51
Legrad38499061,21
Rasinja24758557,77
Cvetkovec5717667,61
Kunovec Breg22784373,07
Draganovec15753370,54
Drnje2722039,93

U ovim poraznim podacima mora se spomenuti i svijetli primjer mjesta Drnje nedaleko od Koprivnice. Za naše prilike tamo ima vrlo malo praznih kuća i to manje od 10 posto.

FOTO Nikola Wolf

Halo, Podravski!

Imate priču, vijest, fotku ili video?
Nešto vas muči ili želite nešto/nekoga pohvaliti?
Javite nam se!

Podravski na mjestu događaja

UPRAVO Gori obiteljska kuća, vatrogasci i policija na mjestu događaja

UMALO NEZAPAMĆENA TRAGEDIJA KOD ĐURĐEVCA

Umirovljenik se teško zarezao motornom pilom po vratu. U štaglju ga pronašla prestravljena supruga

NAJBOLJI IGRAČ SLAVENA O BUDUĆNOSTI

Mioč: “Pregovaramo, sve će se znati uskoro”

Obavijest potrošačima

Popularni prehrambeni proizvod povlači se s tržišta. Moguća je prisutnost plastike

VEĆ MJESEC DANA NE OBILAZI TEREN

Zapošljava se vozač Bibliobusa koji će kroz mjesec dana voziti i potpuno novo vozilo

GRADONAČELNIK JAKŠIĆ POTVRDIO NA RKC-U

Doznajemo kolika će uskrsnica biti isplaćena umirovljenicima

Search

Upišite pojam koji želite pretraživati