Iako će u najvećem komunalnom projektu na našim prostima ikada biti priključeno tisuće novih priključaka vodoopskrbe kao i odvodnje, nema bojazni za prekoračenje kapaciteta crpljenja pitke vode ili pročišćavanja otpadnih voda. Kako stvari trenutačno stoje, postojeća potrošnja, točnije crpljenje pitke vode u najvrelijim ljetnim danima ne prelazi ni polovicu sadašnjih kapaciteta na izvorima Ivanščak i Lipovac, s time da se ti kapaciteti mogu i vrlo brzo proširiti. Također, i pročistač radi na 70 posto kapaciteta. Naravno, radi se o projektu Aglomeracija Koprivnica, koji je u više kategorija unaprijedio životne uvjete na širem koprivničkom području. Osim što je rekonstruirana stara infrastruktura, tisuće ljudi dobili su mogućnost priključaka na vodovodnu i kanalizacijsku mrežu. To ima zdravstvene prednosti u smislu potrošnje čiste pitke vode, ali i izbjegavanja izlijevanja otpadnih voda u okoliš, što naglašava i ekološku komponentu. No, tu je na kraju i ekonomski aspekt, jer sve nekretnine do kojih je došla nova infrastruktura dobivaju na vrijednosti i atraktivnosti. Posebice se to tiče ruralnih krajeva, dakle sela do kojih je Aglomeracija stigla. Mnogo redaka napisano je o vrijednosti projekta i rokovima, ali vrlo je važno što stoji iza svega toga. Mnogo smo puta bili svjedoci da se u ljetnima mjesecima u nekim dijelovima Hrvatske govorilo i o redukcijama vode. Takvo što se kod nas, unatoč tisućama novih priključaka, ne može dogoditi.
Novi priključci
– Na uslužnom području Koprivničkih voda aktivno je 17.545 priključaka za vodoopskrbu, a u sklopu Aglomeracije izveden je 2251 novi priključak na vodoopskrbnu mrežu. Također, aktivno je 13.172 priključka na odvodnju, a u sklopu Aglomeracije izvedeno je 3466 novih priključaka na odvodnju – objasnio je Zdravko Petras, direktor KC voda koji je također naveo da su u tijeku i posljednji tehnički pregledi te da bi cjelokupni sustav u prosincu bio u punom pogonu. Što se tiče proizvodnje pitke vode, točnije crpljenja, prosječna dnevna proizvodnja 2023. godine iznosila je 7833 kubika, a prema procjeni, nakon puštanja u rad novih priključaka koji su izvedeni u sklopu projekta Aglomeracije, prosječna dnevna proizvodnja iznosila je oko 900 kubika više.
Koprivničke vode upravljaju s dva vodocrpilišta, Ivanščak i Lipovec. S obzirom na hidrološke uvjete, propisane su najveće dozvoljene količine vode koje se mogu crpiti po svakom od crpilišta. Za Ivanščak je to 290 litara u sekundi, a za Lipovec 200 l/s. To znači da je za cjelokupnu vodoopskrbu na raspolaganju ukupno 490 l/s, što značajno premašuje prosječne potrebe od 100 l/s ili povremene maksimume od 200 l/s. Primjerice, prema podacima od 2014. do 2023. godine, višegodišnja prosječna proizvodnja iznosi 89,32 l/s.
Sve to znači da zapravo bilo koji od ova dva izvora može opskrbljivati cijelo područje, a to je grad Koprivnica i gotovo sve općine i mjesta koja spadaju pod bivšu općinu Koprivnica.
Strateški spoj
– Ono što je vrlo važno za reći je da su projektom Aglomeracije cjevovodima spojeni izvori Ivanščak i Lipovec. Tako recimo u hipotetskoj situaciji da se nešto dogodi u blizini jednog od izvora, recimo dogodi se željeznička havarija s cisternama punim kemikalija i izvor Ivanščak se kontaminira, mi u istom trenutku možemo preusmjeriti crpljenje na Lipovec – objasnio je Igor Horvat, voditelj radne jedinice zahvaćanja i analize pitke vode te čovjek koji je sa svojim timom odgovaran za cijeli proces crpljenja pitke vode, ali i za sigurnost i zdravstvenu ispravnost vode koju koriste deseci tisuća ljudi. Što se tiče samog crpljenja vode, inženjer Horvat tumači nam da se ona crpi iz bunara dubokih 40 metara, dok zahvaćanje vode počinje negdje oko 20 metara ispod zemlje. S time da na Lipovcu postoje dvije razine crpljenja vode, jedna iznad vodonepropusnog sloja, a jedna ispod njega, što ga čini još bolje zaštićenim od mogućih vanjskih utjecaja.
Trostruka provjera kvalitete
Što se tiče kvalitete pitke vode iz spomenutih izvora, to nije samo fraza, već empirijska realnost, provjerena 650 puta godišnje. Voda se svakodnevno kontrolira u centralnom laboratoriju Koprivničkih voda i rezultati se mjesečno ažuriraju na stranicama. Osim analiza, u laboratoriju obavi se stotinjak vanjskih kontrolnih analiza putem laboratorija županijskog Zavoda za javno zdravstvo, kao i Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo. Dakle, radi se o trostrukoj provjeri koja je do sada, a radi se o tisućama slučajeva, svaki puta bez iznimke pokazala vrhunsku kvalitetu vode. Centralni laboratorij Koprivničkih voda je, pak, posebna priča. On je moderniziran u sklopu projekta Aglomeracija i ljetos je dobio rješenje Ministarstva zdravstva kojim se potvrđuje da u cijelosti ispunjava uvjete za ispitivanje vode namijenjene za ljudsku potrošnju, što potvrđuje visoku razinu i pouzdanost usluge javne vodoopskrbe na uslužnom području Koprivničkih voda.
– U laboratoriju se provjerava gotovo sve. Eto, nabavljen je i uređaj koji kontrolira prisustvo teškim metala u vodi. O kvaliteti vode govori i podatak da se dozira mnogo manje klora, nego li je to zakonski maksimum. Ovu razinu usluge što se tiče laboratorija i kvalitete vode nema nitko u okruženju i tek ju posjeduje nekoliko isporučitelja na razini države. Sve to znači i visoku razinu sigurnosti za ljude, ali znači i veće troškove, koje drugi nemaju – naveo je Petras.
Pročistač radi na 70 posto
Što se tiče kapaciteta uređaja za pročišćavanje otpadnih voda Koprivnica, u Herešinu je 100.000 ekvivalent stanovnika. Trenutačno je u funkciji 70.000 ES. Za 2023. godinu dnevni ulaz iznosio je 7553 kubika, a nakon priključivanja korisnika koji su priključak dobili u sklopu Aglomeracije, procijenjen je dnevni ulaz od oko 9000 kubika na dan. Sve to znači da su krajnji produkti procesa pročišćavanja voda koja se ispušta u vodotok Bistru i mulj, koji se pak dalje zajedno s biootpadom prerađuje u kompost treće klase (ne koristi se za proizvodnju hrane za ljudsku potrošnju) u obližnjoj kompostani u vlasništvu tvrtke Komunalac.
– Uređaj je projektiran u trećem, najvišem stupnju pročišćavanja, što je SBR tehnologija. Propisani uvjeti pročišćavanja postižu se tehnologijom koja obuhvaća prethodni, primarni i sekundarni stupanj obrade. Zbog znatnih kolebanja količina i opterećenja otpadnih voda, SBR tehnologija izabrana je kao rješenje za pročišćavanje otpadnih voda grada Koprivnice – objasnila je Nikolina Vargović, voditeljica RJ Odvodnja i pročišćavanje. Što se tiče samog procesa pročišćavanja, nakon prethodne obrade na gruboj rešetci, otpadna voda se u kompaktnom uređaju koji se sastoji od fine rešetke, pjeskolova i mastolova primarno obrađuje. Sama SBR tehnologija predstavlja diskontinuirani postupak biološke, sekundarne obrade, gdje se u jednom reaktoru odvijaju različiti procesi ukupnog procesa obrade kao što je punjenje, aerobne reakcije, anoksične, anaerobne reakcije, sedimentacija i odvođenje pročišćene vode. Sam proces pročišćavanja vrlo je kompleksan kemijski proces, od kojeg na kraju ostaju voda i mulj, koji se pak u posebnim bazenima svodi na dehidriranu masu,. Tu se također svakodnevno obavlja uzorkovanje i analiziranje ulazne i pročišćene otpadne vode u vlastitom laboratoriju.
– Dva puta mjesečno ovlašteni laboratorij uzorkuje i kontrolira otpadnu vodu. Pročišćena voda ispušta se u vodotok Bistru. U vodotokove je, dok nije izgrađen UPOV, godišnje ispuštano oko 126 tona dušikovih spojeva i oko 66 tona fosfora. Sada su te vrijednosti smanjene na minimum. Naime, prije puštanja u rad UPOV-a, Bistra je bila u V. kategoriji vodotokova, a danas je u II. kategoriji. U njoj ponovno oživljava poznata lokalna flora i fauna. Posebno veseli pojava riba u njezinim vodama – kazala je Nikolina Vargović.
FOTO Nikola Wolf