Podravski favicon - Podravina i Prigorje - Koprivnica - Križevci - Đurđevac - Ludbreg - Aktualne vijesti - Zanimljivosti - Fotogalerije
prosječna neto plaća u županiji prvi put iznad 1000 eura

Još tri županije “prešišale” su nas po prosječnoj plaći!

Ovaj tekst je objavljen u tiskanom izdanju Podravskog lista

U godinu dana još su nas tri županije „prešišale“ po visini prosječnih neto primanja, a to su Šibensko-kninska, Ličko-senjska i Sisačko-moslavačka županija. Koprivničko-križevačka trenutno se nalazi na 16. mjestu od svih županija po neto primanjima, a iza nas su redom Bjelovarsko-bilogorska te sve ostale slavonske županije izuzev Osječko-baranjske.

Prosječna neto plaća u Koprivničko-križevačkoj županiji u prvom kvartalu 2023. godine iznosila je 1005 eura, a u isto vrijeme lani 913 eura. Porast je to od 92 eura u godinu dana, što je ujedno jedno od najmanjih povećanja prosječne plaće u državi. Jedino su Istrani imali manje povećanje (91 euro). Ništa bolje nisu prošli ni susjedi Varaždinci i Međimurci, pa ni oni u Krapinsko-zagorskoj.  

Koprivničko-križevačka županija je nekad, prije dvadesetak godina, bila u samom vrhu po prosječnim neto primanjima, jedno vrijeme četvrta i peta, no s godinama se ta prednost „istopila“. Mala je utjeha to što smo napokon prešli „psihološku granicu“ prosječne neto plaće od 1000 eura i što je u odnosu na veljaču ove godine u ožujku, u samo jednom mjesecu, zabilježen najveći rast od 49 eura. Značajan dio radnika u našoj županiji radi u velikim kompanijama poput Podravke koja plaće računa po satnicama, a znamo da je u veljači bilo znatno manje radnih sati nego li, recimo, u ožujku. Zbog toga imamo i toliku razliku u prosječnoj plaći. Inače, prosječna neto plaća u ožujku u županiji iznosi 1033 eura i po tome smo 11. u zemlji. Prema podacima iz ožujka, najviše u prosjeku zarađuju u Gradu Zagrebu (1353 eura), a najmanje u Virovitičko-podravskoj (967 eura). Naši susjedi Varaždinci imaju četiri, a Međimurci 17 eura u prosjeku veću plaću.

Dobra je vijest povećanje prosječne plaće u našoj županiji, s obzirom na to da smo se u siječnju približili četveroznamenkastom iznosu s 998 eura pa je onda u ožujku pala za 14 eura. No, veljača je bila po tom pitanju loša za dosta županija. Kad je riječ o usporedbi s istim razdobljem lani, u našoj županiji neto plaće veće su za 11,3 posto. Najviše su rasle u Dubrovačko-neretvanskoj, za 13,1 posto. Kad je riječ o sektorima u našoj županiji, najviša primanja u financijskim su djelatnostima, a prosječna neto plaća je 1522 eura. Po prvi put nakon dugo vremena s trona je „skinut“ sektor u informacijama i komunikacijama, gdje je prosječna plaća za ožujak bila 1464 eura. Uvjerljivo najmanje su plaće u ugostiteljstvu i za ožujak iznose 765 eura. Plaće u zdravstvu su u prosjeku 1230 eura, a u školstvu, primjerice, 1146 eura.

PROSJEČNE NETO PLAĆE U PRVOM TROMJESEČJU ’22. I 22′. U EURIMA (DZS)

ŽUPANIJAPLAĆA 1.-3. ’22.PLAĆA 1.-3. 23′POVEĆANJE
1. Grad Zagreb12031322119
2. Zagrebačka10141123109
3. Primorsko – goranska9921099107
4. Karlovačka9691080111
5. Krapinsko – zagorska963106299
6. Splitsko – dalmatinska 9441050106
7. Istarska955104691
8. Dubrovačko – neretvanska9161025109
9. Osječko – baranjska 9241024100
10. Međimurska 925102297
11. Varaždinska 928102193
12. Zadarska 9151019104
13. Ličko – senjska 9011010109
14. Sisačko – moslavačka 9061010104
15. Šibensko – kninska 9071008101
16. Koprivničko – križevačka 913100592
17. Bjelovarsko – bilogorska 883985102
18. Brodsko – posavska 882984102
19. Požeško – slavonska 88898395
20. Vukovarsko – srijemska 87697195
21. Virovitičko – podravska85895799

FOTO: Arhiva PL

Halo, Podravski!

Imate priču, vijest, fotku ili video?
Nešto vas muči ili želite nešto/nekoga pohvaliti?
Javite nam se!

doslovno se nalaze u škripcu

Udruge nemaju adekvatne prostore i za to krive Grad

đurđevački limitator

Lepo je biti penzioner!

TRANSFERA K'O U PRIČI, TUCAKOVIĆ OSTAO BEZ STOPERA LISJAKA I PETIKE

“Sin vjetra” u Koprivnici, Križevčani s osam novih lica kreću u obranu prvog mjesta

PRIJEVARA U TIJEKU

Konzum objavio važno upozorenje za sve građane

Prelazak preko pruge od danas je puno sigurniji

FOTO/VIDEO U promet pušten željezničko – cestovni prijelaz u Kloštru Podravskom

vječiti hrvatski derbi

Obrvan želi novi skalp Lokomotive: Prednost je velika, ali curama sam rekao da je cilj isključivo pobjeda

Search

Upišite pojam koji želite pretraživati