Iako su njezina ljekovita svojstva poznata od davnina, ova je biljka kroz generacije pomalo zaboravljena. Porijeklo potočarke je područje Euroazije, no danas je široko rasprostranjena i može se naći gotovo svuda u svijetu.
U narodnoj medicini ima veliku primjenu u liječenju, svježa i u obliku soka. Preporučuje se uzimanje svježeg soka u omjeru 1:5 jer čisti sok od potočarke može izazvati upalu želuca i ždrijela. Sok potočarke je omiljeno sredstvo za vanjsku upotrebu kod oboljenja kože, kožnih nečistoća i kod opadanja kose na način da se sok trlja u vlasište ili na glavu stavljaju oblozi. Kao oblog od zgnječenih listova koji stavljamo na oboljela mjesta smanjuje pojavu sunčanih pjega na koži te liječi šugu i razne kožne nečistoće.
Znanstvena istraživanja govore o antikancerogenom djelovanju potočarke te zaustavljanju rasta tumora i metastaza. Također se koristi kao pomoć u liječenju kardiovaskularnih bolesti i u zaustavljanju širenja raka dojke. Ujedno se okorjelim pušačima preporučuje uzimanje salate od potočarke jer izvrsno djeluje i spriječava štetne posljedice pušenja.
Za pripremu obloga lišće potočarke možemo smrviti ili isjecakti tako da dobijemo kašastu smjesu koju onda nanosimo na oboljelo mjesto. Prije stavljanja obloga tretirano mjesto očistimo alkoholom, stavimo kašastu smjesu i previjemo. Oblog držimo od 2 do 4 sata te poslije skidanja operemo, tj. isperemo i namažemo mašću ili uljem. Obloge od potočarke primjenjujemo kod raznih kožnih nečistoća, pogotovo onih koji su nastali djelovanjem raznih gljivica, piše Zdrava priroda.
FOTO ilustracija/Facebook