Rabarbara je višegodišnja, zeljasta biljka za koju mnogi misle da je voće, no ustvari se radi o povrću. Karakteristična je po velikim listovima i trokutastoj dugoj mesnatoj stabljiki lijepe roza-crvene boje.
Rabarbara se zbog svojih ljekovitih svojstava koristi u Kini već tisućama godina, a u Europu ju je donio Marco Polo. Stabljika rabarbare se koristi u prehrambene svrhe, a izuzetno je bogata vitaminima i antioksidansima.
Listovi ove biljke se ne koriste u prehrani jer su toksični, a sadrže sastojak antrakinon koji je u većoj količini otrovan. U nekim slučajevima se koristi i ekstrakt ili prah korijena rabarbare iako njegova ljekovita svojstva nisu dokazana. Stabljike rabarbare su jako kisele zbog visokog sadržaja malične i oksalatne kiseline pa se zato najčešće priprema uz velike količine šećera. Zanimljivo je da su stabljike rabarbare manje kisele kad se uzgajaju u mraku, a takva rabarbara se obično dobije u staklenicima i bere se u kasnu jesen.
Stabljika rabarbare ima mnoga ljekovita svojstva, a posebno štiti probavni sustav i bubrege, te sprječava razvoj tumora. Zahvaljujući tome, rabarbara pruža značajan potencijal u razvoju antikancerogenih lijekova, javlja Živim. Zanimljivo je da se razina polifenola u rabarbari drastično povećava ako ju ispečete, zbog toga se u borbi protiv tumora koristi upravo pečena rabarbara.
Ova ljekovita biljka sadrži puno korisnih kiselina, mineralnih tvari, polifenola i vitamine C i B. Rabarbara odlično djeluje na probavni trakt, odavno se koristi kao laksativ, lijek protiv zatvora. U manjim dozama može izliječiti i proljev. Također, stimulira metabolizam zbog čega je idealna namirnica za osobe koje žele izgubiti višak kilograma.
Rabarbara je bogata vitaminom A koji doprinosi normalnoj funkciji vida, radu imuniteta te zaštiti kože od oštećenja induciranih UV zračenjima. Vitamin C sudjeluje u sintezi kolagena, potpora je imunološkom sustavu te potpomaže apsorpciju željeza. Kao i ostale zeljaste biljke i rabarbara je bogata vitaminom K koji je važan za pravilno zgrušavanje krvi. Rabarbara odlično djeluje na probavni trakt zbog toga što sadrži dijetalna vlakna koja potiču rad crijevnih mišića, piše Kreni zdravo.
Rabarbaru obično možete nabaviti na tržnicama tijekom svibnja i lipnja, a najbolje ju je potrošiti 2-3 dana nakon kupnje. Birajte hrskave i čvrste stabljike koje izgledaju svježe i puštaju sok kada se stabljika slomi. Boja rabarbare ovisi o njezinoj vrsti i načinu uzgoja. Ružičaste stabljike su najpopularnije među kupcima.
Neki smatraju da je rabarbara bolja ako su stabljike tamnije crvene boje. Međutim, boja nije povezana niti s okusom niti s kvalitetom. Razlika u okusu i kvaliteti prvenstveno ovisi o:
- vrsti tla,
- njezi biljke,
- Sunčevoj svjetlosti,
- količini vlage
Osobe koje inače imaju problema s bubrezima ili sa bubrežnim kamencima bi trebale izbjegavati konzumaciju rabarbare.
FOTO: Podravski list