Zahtjev za isplatu podnose škole

Ministarstvo upravo objavilo: “Ovim će građanima biti isplaćeno 200, odnosno 400 eura”

Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih donijelo je odluku o isplati jednokratne novčane pomoći redovitim učenicima pripadnicima romske nacionalne manjine koji su tijekom 2026. godine završili srednjoškolsko obrazovanje. Cilj mjere je poticanje daljnjeg školovanja i jačanje socijalne integracije mladih Roma nakon završetka srednje škole.

Prema odluci, učenici koji su završili dvogodišnje ili trogodišnje srednjoškolske programe ostvarit će pravo na jednokratnu pomoć u iznosu od 200 eura, dok će učenici koji su završili četverogodišnje ili petogodišnje programe dobiti 400 eura. Zahtjev za isplatu podnosit će škola koju je učenik pohađao, a sredstva će se isplaćivati izravno na račun učenika. Uz zahtjev će biti potrebno dostaviti dokaz o pripadnosti romskoj nacionalnoj manjini, presliku završne svjedodžbe te presliku bankovnog računa učenika.

Za provedbu ove mjere u državnom proračunu Republike Hrvatske za 2026. godinu osigurano je ukupno 40 tisuća eura. Sredstva su planirana kroz program razvoja odgojno-obrazovnog sustava i aktivnosti vezane uz srednjoškolske stipendije za učenike Rome. Odluka je donesena u okviru provedbe Nacionalnog plana za uključivanje Roma za razdoblje od 2021. do 2027. godine te Operativnih programa nacionalnih manjina za razdoblje 2024. – 2028. godine. Više informacija o ovoj Odluci može se pronaći na internet stranici Ministarstva.

FOTO ilustracija

Halo, Podravski!

Imate priču, vijest, fotku ili video?
Nešto vas muči ili želite nešto/nekoga pohvaliti?
Javite nam se!

Dva dana špananja

FOTO/VIDEO Veliki malonogometni turnir u Ludbregu okupio 64 ekipe iz cijele regije

Ponovno u skolskim klupama

VIDEO Tri generacije zajedno slave obljetnicu početka školovanja! “Treba vratiti vremena kad je učitelj bio zakon”

Tragedija kod križničkog mosta

Rijeka je nabujala i sigurnost ronioca ugrožena, potraga je obustavljena do ponedjeljka