Iako među mnogima nije previše popularna i rijetko je uvrštena u prehranu, leća je vrlo ukusna namirnica toliko zdrava da je prava šteta izbjegavati njenu konzumaciju.
Nakon soje, leća ima najveći udio proteina u svom sastavu zbog čega ima važnu ulogu u prehrani. Mahunarka je koja obiluje vlaknima i folnom kiselinom, što je odlično za srce, mozak i zdravu probavu. Vlakna pomažu sporom otpuštanju glukoze pa je dobra za osjećaj sitosti, odnosno za sprječavanje prejedanja. Osim toga, može poboljšati vaš metabolizam i može smanjiti masne naslage pogotovo u zoni trbuha. Naime, leća je složeni ugljikohidrat koji sadrži puno vlakana, posebno topivih vlakana. Ta se vlakna tope u vodi i stvaraju smjesu sličnu gelu koja se kreće našim tijelom i pomaže ukloniti neke od tvari povezanih s visokim kolesterolom’, kaže nutricionistica Jennifer Hanway, a prenosi Story.
Jedna šalica kuhane leće ima oko 230 kalorija te je među najboljim biljnim izvorima magnezija, kalija, cinka, kalcija i bakra. Između smeđe, zelene, crvene i žute leće nema velike razlike što se tiće nutrijenata, a razlikuju se samo po sastavu pojedinih biološki aktivnih komponenti. Sve vrste leće sadrže polifenole, fitosterole i saponine, koji imaju pozitivan utjecaj na zdravlje, piše B92.
S druge strane, vlakna koja mogu biti jako korisna mogu imati i neke nuspojave kao što su plinovi. Najvažnije je polako početi jesti leću, odnosno početi s manjim količinama kako bi se tijelo naviknulo na sva ta vlakna. Ona ujedno sadrži lektine, proteine koji su povezani s upalom i bolovima u trbuhu, piše novizivot.
FOTO ilustracija