Podravski favicon - Podravina i Prigorje - Koprivnica - Križevci - Đurđevac - Ludbreg - Aktualne vijesti - Zanimljivosti - Fotogalerije

Nastavlja se hiperprodukcija odlikaša u županiji, križevačka Gospodarska u „crvenome“ 

Ministarstvo je proteklih dana napokon objavilo s kojim su uspjehom završili svi osnovnoškolci i srednjoškolci u zemlji u protekloj nastavnoj godini. Prema podacima s portala e-rudnik, prosjek u svim osnovnim i srednjim školama u Koprivničko-križevačkoj županiji je 4,22, dok je državni prosjek 4,31. I dalje je na prvom mjestu po uspjehu Grad Zagreb s prosječnom ocjenom blizu petice, 4,47. Prema navedenim podacima, „najlošiji“ su učenici u susjednoj nam Virovitičko-podravskoj županiji s prosjekom od 4,16.

Ova je tema objavljena u ponedjeljak u tiskanom izdanju Podravskog lista…

Očekivano, najbolji prosjek u školama s područja naše županije je u prvim razredima osnovne, 4,58, dok su svi učenici razredne nastave do četvrtog razreda u prosjeku završili s peticom, to jest prosjekom 4,56. U višim razredima slika je pak nešto drukčija, a prosjek varira od 3,74 za prvi razred srednjih škola do 4,31 u četvrtom razredu srednjih škola.

U Koprivnici nema ponavljača

U koprivničkim je višim razredima osnovnih škola prosjek oko 4,29, u đurđevačkoj jedinoj osnovnoj školi nešto ispod 4,00, a u križevačkim osnovnim školama u višim je razredima prosjek nešto ispod 4,30. U osnovnim školama u našim općinama, čiji je osnivač Županija, prosjek ocjena viših razreda je oko 3,91. Kad se gledaju pojedinačno matične škole, onda je Osnovna škola A. N. Gostovinski u Koprivnici svojevrsni rekorder jer je čak 70 posto svih osnovnoškolaca završilo s 5, a prosječna je ocjena u svim razredima 4,61. U odnosu na prethodnu nastavnu godinu, postotak je lagano u padu, kao i postotak odličnih učenika. Dodajmo i kako je u A. N. Gostovinski u prvom razredu protekle godine prosječna ocjena bila nevjerojatnih 4,97, a čak 97,26 posto učenika na kraju je prošlo s odličnim. Od 73 učenika njih 71 imao je odličan na kraju godine, a njih 46 prošlo je s idealnih 5,0.

– Jasan je trend inflacije odlikaša u osnovnim školama, između ostalog vidi se to i u našoj školi A. N. Gostovinski. Gotovo 70 posto učenika lani je završilo razred s odličnim uspjehom. To jednostavno nije realno, međutim, zbog valjda pritiska na sustav nekim je učiteljima lakše „pokloniti“ ocjenu nego se boriti s uglavnom neutemeljenim kritikama – rekao je novi ravnatelj škole A. N. Gostovinski Darko Sočev i dodao kako će se sigurno zalagati za strože kriterije kod ocjenjivanja, jer – učenici su kasnije zahvalni kad ih se „tjeralo“ da uče.

Darko Sočev (desno)

U nekim je pak područnim školama prosjek i veći, no radi se o školama u ruralnim ili prigradskim dijelovima, gdje su i inače ocjene bolje. Čini se kako su ili učenici s rubova gradova bolji ili su nastavnici popustljiviji. S druge pak strane baš nijedan učenik osnovnih škola na području Koprivnice nije „prošao“ s nedovoljnim pa da bi morao ponavljati godinu. U križevačkim školama nedovoljan opći uspjeh imalo ih je petero, a u Đurđevcu čak 20. U mjesnim školama bilo ih je sveukupno 70, a najviše u Kloštru Podravskom čak 14. 

OPĆI USPJEH UČENIKA OSNOVNIH ŠKOLA (2021./22.)

ŽupanijaBroj učenikaOpći uspjehOpći uspjeh nedovoljan (%)
Koprivničko-križevačka83394,311,15
Varaždinska12.8204,470,35
Međimurska93624,301,97
Virovitičko-podravska56924,310,67
Bjelovarsko-bilogorska82054,330,95

Situacija u srednjim školama ipak je nešto drukčija, a kao škola u kojoj imamo najbolje učenike je đurđevačka Gimnazija s prosjekom od 4,54. U njoj više od polovice učenika na kraju je prošlo razred s odličnim. Koprivnička, recimo Gimnazija ima prosjek 4,42. U križevačkoj Gimnaziji prosjek je 4,36. Ipak, najviše odlikaša producira koprivnička Gimnazija, lani njih 50, što je za 16 učenika više nego lani! Najslabije su ocjene u križevačkoj Srednjoj gospodarskoj, prosjek je 3,56. Upravo je ta škola jedna od rijetkih označena crvenom bojom na e-rudniku Ministarstva obrazovanja jer je čak 5,02 posto učenika imalo nedovoljan na kraju prošle godine. U koprivničkoj je Gimnaziji jedinicu imao tek jedan učenik, u đurđevačkoj nijedan.

Skoro milijun opravdanih

Škole Ministarstvo vrednuje prema ocjenama, ali i uspjesima na natjecanjima te upisima na sveučilišta, a tu je koprivnička Gimnazija u državnom vrhu. No, jedna od kategorija vrednovanja su i izostanci učenika s nastave. U našoj županiji učenici nisu ništa ni bolji ni lošiji po tom pitanju. Po učeniku cijele školske godine bilo je 1,23 neopravdanih sati, što je otprilike i državni prosjek. Tu odskače naša susjedna županija Međimurska u kojoj je učenik u prosjeku imao čak 6,14 neopravdanih sati. Jasno je i zašto. Inače, tijekom cijele godine svih 11.828 učenika osnovnih i srednjih škola u našoj županiji imalo je gotovo 79 opravdanih sati izostanka po učeniku. Sveukupno 920.000 opravdanih sati i 14.583 neopravdanih.

OPĆI USPJEH UČENIKA SREDNJIH ŠKOLA (2021./22.)

UstanovaBroj učenikaOpći uspjehBroj odlikašaOpći uspjeh nedovoljan
Gimnazija Koprivnica5624,422791
Gimnazija Križevci2564,361254
Gimnazija Đurđevac1534,5485
Srednja Koprivnica8074,0322314
Srednja škola Križevci3793,93752
Obrtnička škola Kc5313,778311
Strukovna Đurđevac5213,616013
Gospodarska Križevci2803,553014
Facebook
Twitter
Email

Upišite pojam koji želite pretraživati

Na našoj stranici koristimo kolačiće (cookies) kako bismo Vam mogli pružati usluge, koje bez upotrebe kolačića ne bismo bili u mogućnosti pružati. Nastavkom korištenja stranice suglasni ste s korištenjem kolačića. PRAVILA PRIVATNOSTI