Tihomir Ciglenečki iz Majurca, nedaleko od Križevaca, već neko vrijeme radi na farmi magaraca na samom ulazu u naselje. Na velikoj površini u Tihomirovu vlasništvu trenutno se nalazi šest magaraca, od kojih svi imaju imena: Domagoj, Maza, Ivka, Đurđica, Neno, Andro i najmlađi Marko, mladunac koji je na svijet došao na Dan sv. Marka, križevačkog sveca i zaštitnika, po kojem je mališan i dobio ime.
Ova je priča objavljena u ponedjeljak u tiskanom izdanju Podravskog lista…
– To su magarci koje sam doveo iz Novske iz jedne braniteljske udruge, dok je mužjak Domagoj došao iz lipičke ergele, to je jedna od kvalitetnijih pasmina magaraca za rasplod – govori nam Tihomir koji, pokraj magaraca, na svom imanju ima i kozu koju je spasio od smrti, odnosno života u nehumanim uvjetima. Također, društvo im prave i mačke koje je udomio.
Veliki ljubitelj životinja Tihomir inače je vlasnik obrta za uređenje i održavanje krajolika, a u avanturu svog života ušao je nakon burne mladosti, odnosno vrlo neurednog života, zbog kojeg je u svojim tridesetima završio i u zatvoru. Nakon tog, za svakog čovjeka mučnog iskustva izdržavanja kazne, čvrsto je odlučio odbaciti takav život i posvetiti se poslu.
– Bavio sam se kriminalom, a svemu je tome kumovao alkohol. Nisam imao obzira prema ničemu i tako sam završio u zatvoru i to čak na dvije godine. Tamo sam zapravo dobio ideju za farmu. Čitao sam knjige o životinjama i biljkama i tu odlučio kojim putem ići – pojašnjava Ciglenečki, nadodavši kako se odluka o ispravnom životnom putu razvijala postepeno.
– Nisam imao zemlje ni ičega od čega bih počeo, a po izlasku iz zatvora nisam se mogao ni zaposliti ovdje zbog načina na koji su me ljudi gledali. Otišao sam raditi u Nizozemsku na bauštelu, što sam nastavio u Norveškoj. Zaradio sam dovoljno novca da se riješim svih dugova i po povratku pokrenuo biznis – priča nam Tihomir o svom trnovitom životnom putu.
– Počeo sam kupovati zemlju, a kada su moji doma vidjeli kako sam ozbiljan, otac mi je darovnim ugovorom poklonio svoju zemlju, i tu je sve počelo – govori Tihomir, koji je na svom imanju prvo posadio 107 sadnica dudovine, od koje u budućnosti planira proizvoditi rakiju.
Tihomir na svom primjeru također želi prikazati kako je pošten život moguć svima koji su se našli u problemima sličnim njegovima, a u planu mu je upravo na svom imanju dati mogućnost bivšim i sadašnjim zatvorenicima da poštenim radom izađu iz svojih problema te im pomoći da se riješe stigme koju je zbog svoje prošlosti u društvu i sam imao.
– Želim im pokazati da se poštenim radom mogu dići iz svojih problema, smatram da nema smisla čitav život vući se po zatvorima. Moj je život krenuo nabolje otkako sam se riješio alkohola, koji mi je bio veliki porok. Poslije zatvora čvrsto sam odlučio više ne piti. Nisam sad nešto bogat, ali čvrsto držim glavu iznad vode – poručuje Tihomir, koji ima velike planove sa svojom farmom magaraca.
U planu mu je proizvodnja mlijeka, od koje će raditi danas sve popularniju prirodnu kozmetiku, dok će dio prodavati.
– Jedino je neću prodavati bolesnoj djeci, kojoj ću rado davati besplatno – odlučan je Tihomir.
Na svom imanju ima i ribnjak u kojem se mogu naći šarani, klenovi, babuške i druge ribe. Iako farma zasad nije komercijalnog karaktera, sudeći prema viđenom, samo je pitanje vremena kada će to postati. Magarci spavaju u posebno uređenoj staji, koju je Tihomir nazvao Casablanca. Na svom imanju također organizira druženja za obitelj i prijatelje.
– U sklopu imanja imam i skladište, zahod, kao i pečenjaru. Na krov objekta postavio sam solarnu elektranu, snage od 1,5 kW, a cijelo je imanje pod videonadzorom, za slučaj da se nešto dogodi – zaključuje Tihomir, koji zasad, srećom, nije imao većih problema.
Za kraj našeg susreta otkrio nam je kako se uzgojem magaraca bavio i njegov djed iz Dalmacije, zbog čega se može reći da Tihomir nastavlja obiteljsku tradiciju.
FOTO Nikola Wolf