Ovaj tekst je objavljen u tiskanom izdanju Podravskog lista
Ulaganje u održavanje i košnju zemljišta te poljoprivrednih površina velika su stavka na razini jedne godine u proračunu Općine Kalnik. Dosadašnje metode košnje zahtijevale su upotrebu strojeva, što ne samo da troši gorivo i električnu energiju, već i zagađuje okoliš. Kako bi tome u idućoj godini barem djelomično stali na kraj, načelnik Mladen Kešer, inače javnosti poznat po uvijek originalnim i ambicioznim planovima, ovaj je put odlučio poduzeti korake kako bi transformirao prostor, ali i troškove u općinskoj blagajni.
– Jako puno novaca ulažemo i trošimo u održavanje i košnju i na kraju to nije kvalitetno napravljeno. Iduće godine ogradit ćemo veliki Kalnik i u to područje pustit ćemo određene domaće životinje. Bit će tu od kravica, jelena, srna, ovaca, koza… – objašnjava Kešer. Uvođenje domaćih životinja prirodni je način održavanja travnatih površina. Životinje bi tako unaprijedile ekosustav na području Kalnika i stvorile harmoničan odnos između prirode i živih bića. Osim što će domaće životinje doprinijeti očuvanju biljnog svijeta i općinskom proračunu osigurati ekonomsku korist, posjetitelji će doživjeti autentičan spoj s prirodom, ali i dobiti priliku za edukacijom i zabavom.
– Životinje će popasti travu, a posjetitelji imati nezaboravno iskustvo. Djeca će kod nas na Kalniku doznati da kravica ipak nije ljubičasta – zaključio je Kešer.
FOTO Arhiva