Može se bez ikakve dileme reći da je najstarija politička stranka na najnižim granama ikada. S jedne strane, Ministarstvo uprave i pravosuđa proglasilo je ništetnim odluku Glavne skupštine HSS gdje su trebale biti usvojene izmjene statuta kojim bi si sadašnji Krešo Beljak produljio postojeći mandat. S druge strane, njegov zamjenik, dakle drugi čovjek stranke, Križevčanin Marko Martinčević, osoba koja bi u slučaju da je predsjednik onemogućen trebala voditi stranku, lažno se predstavljao kao magistar prava. Što se tiče samog Martinčevića, isti živi u Križevcima te je ujedno i predsjednik gradske organizacije HSS-a. Isto tako, on je izabran u Županijsku skupštinu s liste HSS-a na lokalnim izborima 2021. godine.
Delegirala ga stranka
Točnije, nije izabran, već ga je stranka tamo delegirala s 13. mjesta na listi, koja je dobila dva vijećnika. Na predizbornom plakatu za spomenute izbore stoji da je Marko Martinčević magistar prava. Ta informacija pojavila se i u nekoliko vijesti te intervjua, s time da Martinčević tu informaciju nikad nije demantirao. No, navodi da je Marko Martinčević magistar prava nisu točni, a provjerili smo ju na samom fakultetu te i kod njega osobno.
– Sukladno Zakonu o pravu na pristup informacijama, a prema podacima iz Informacijskog sustava visokih učilišta (ISVU) i fakultetske dokumentacije, obavještavamo Vas da je Marko Martinčević na Sveučilištu Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, Pravnom fakultetu Osijek u akademskoj godini 2010./2011. upisao redoviti Sveučilišni integrirani prijediplomski i diplomski studij Pravo koji s današnjim danom nije završio, a Fakultet nije izdao diplomu – odgovorili su nam iz osječkog pravnog fakulteta.
Bez službenog odgovora
Kontaktirali smo i samog Martinčevića koji je potvrdio da nije diplomirao, a njegov pisani odgovor na naš upit o tome zašto je lažno predstavljen kao magistar prava, objavljujemo u cijelosti i neizmijenjen.
– Smatram ovaj članak izrazito politički motiviranim koji se temelji na poluinformacijama i dezinformacijama. Istina je vrlo jednostavna te je tehničke prirode. Financijske poteškoće moje obitelji, i posljedično mene, uzrokovale su odgodu službenog završetka mojeg fakultetskog obrazovanja unatoč svim završenim obavezama koje su tome prethodile. Kvazi činjenice na kojima je temeljen ovaj članak su u najmanju ruku upitne. Potaknut ovakvim i sličnim natpisima, primoran sam učiniti završni korak svojeg obrazovanja iako nisam niti zaposlen u toj i sličnoj struci, niti sam imao namjeru biti u budućnosti – kazao je Martinčević, iako nije točno objasnio koje su to „poluinformacije“ niti na koji je način članak politički motiviran.
Što se tiče ostalih problema u kojima se našla politička stranka koju su osnovali velikani hrvatske povijesti, posebice Stjepan Radić te pravnik Đuro Basariček, koji su zalaganje za svoje ideale i borbu protiv ugnjetavanja hrvatskog naroda platili i vlastitim životom, oni zorno pokazuju u kakvom se stanju stranka nalazi sada. Isto tako, HSS je i u modernoj povijesti Hrvatske bio značajan politički faktor. Od ogromnog ugleda, seljačkog tribuna Jože Pankretića, do važne karike u hrvatskim vladama. Naime, pojedini članovi HSS-a tvrde da Krešo Beljak više nije predsjednik stranke jer mu je mandat završio 30. srpnja 2024. godine. Oko te teme članovi su govorili na konferenciji za medije koja je održana 25. siječnja. Radi se o Zlatku Fumiću, članu proširenog predsjedništva HSS-a, predsjedniku Zajednice općina RH i načelniku općine Brinje, te Željku Vojkoviću, članu glavne skupštine HSS-a. Oni su naveli da je 28. lipnja 2024. godine održana glavna skupština HSS-a gdje su usvojene i statutarne odredbe kojima si je Krešo Beljak pokušao produžiti mandat. No Ministarstvo pravosuđa uprave i digitalne transformacije je rješenjem odbilo prijavu HSS-a za statutarnim izmjenama, s objašnjenjem da način na koji je skupština održana nije zakonit. Tamo se zamjera što je skupština održana elektroničkim putem, što je dozvoljeno samo u izvanrednim situacijama, kao što je bila COVID kriza. Kako doznajemo, od tad nije održana skupština HSS-a, pa se stoga postavlja pitanje o legitimnosti Kreše Beljaka kao predsjednika stranke. No, zanimljiva je i premisa spomenutih članova, koji smatraju da bi vodstvo stranke sada trebao preuzeti baš Marko Martinčević.
– To znači da nastupa novo statutarno stanje koje treba uskladiti s odredbama važećeg statuta zbog legalnog i legitimnog djelovanja Stranke. Predsjednik Krešo Beljak je opozvan 1. siječnja 2025. godine i sve njegove ovlasti predsjednika privremeno prelaze na zamjenika predsjednika stranke određenog ovim statutom – naglašeno je u priopćenju za javnost nakon održane presice.

Upravo sve to dovodi u pitanje trenutačnu mogućnost stranke da kandidira liste na nadolazećim lokalnim izborima. Poslali smo i upit u Ministarstvo pravosuđa uprave i digitalne transformacije, gdje smo pitali koji je status stranke i predsjednika Beljaka, vrijedi li još njegov mandat i po kojoj pravnoj osobi, no tmo smo dobili nedorečen odgovor.
Rješenjem Ministarstva pravosuđa, uprave i digitalne transformacije odlučeno je o prijavi promjene statuta Hrvatske seljačke stranke, usvojene na sjednici Glavne skupštine od 28. lipnja 2024. godine. Budući da se radi o pojedinačnom upravnom aktu za kojeg nemamo informaciju je li protiv njega pokrenut upravni spor, nismo vas u mogućnosti detaljnije izvijestiti. S obzirom na navedeno, u registru političkih stranaka nije bilo upisa promjena – kazali su u Ministarstvu.
Beljak je bez komentara
Kontaktirali smo i Krešu Beljaka, koji je rekao da se ne radi o članovima koji su relevantni te odbio komentirati njihove navode. Na pitanje o tome je li upoznat s činjenicom da se njegov zamjenik lažno predstavio kao magistar prava, odgovorio je da on nije prosvjetna inspekcija.
– Jeste li pisali o tom kako je bivši ministar Josip Dabro došao do diplome u Travniku? Kada mi pošaljete link s člankom o toj temi, komentirat ću i Vaš upit – kratko je odgovorio Beljak. Poslali smo upit i Ministarstvu o trenutačnom statutarnom statusu HSS-a i predsjednika Beljaka, ali do zaključenja ovog broja nismo dobili odgovor. No, bilo kako bilo, radi se o iznimno lošem periodu u stranci sa slavnom poviješću i vrlo neizglednom budućnošću.
FOTO arhiva