Iako vrlo popularan i ukusan, patidžan je i jako ljekovit. Ovo se ljubičasto povrće priprema se na bezbroj načina, cvjeta od početka ljeta i plod može narasti i preko jednog kilograma. Plod je prepun sjemenki kojih može biti do 400, a patlidžan se iz sjemena sije u rano proljeće nakon čega se stavlja u staklenik ili drugi grijani prostor jer voli toplu kilmu i najbolje mu odgovara temperatura od 25 do 30 stupnjeva.
Ono najvažnije, patlidžan u sebi sadrži nutritivno blago. U njemu su vlakna, bjelančevine, masti, ugljikohidrati, vitamini C i B, provitamin A, kalij i karotenoidi. Zbog svojih bogatih svojstva, pospješuje izlučivanje žuči, normalizira rad jetre, snižava kolesterol, pospješuje rad crijeva i čisti organizam od otrova. Također, dobar je nakon tretmana antibioticima, jača vid i kosu te je koristan za imunitet. Djeluje i na smanjenje šećera u krvi i sprječava bolesti srca i krvnih žila.
Mnoge muči njegova gorčina pa je najbolje oguliti mu koru, narezati ga na ploške, posliti i ostaviti oko pola sata, kaže Savković u svojoj Enciklopediji. Listovi patlidžana koriste se kao oblog koji hladi i ublažava upale, no mogu se koristiti i za čaj.
FOTO Podravski list