Deficit radne snage u građevinarstvu je, na žalost, već stara tema. Poslodavci u tom sektoru su uz turizam možda i najpogođeniji u situaciji gdje se već duže vrijeme u Hrvatskoj smanjuje nezaposlenost, ali i ponuda radne snage. Iako su u posljednje vrijeme postignuti i određeni pomaci u regulaciji rada i materijalnih prava radnika, a najznačajniji od njih je potpisivanje kolektivnog ugovora za zaposlene u građevini, problem s pronalaskom radnika, posebice onih kvalificiranih, ostaje. Hrvatski zavod za zapošljavanje je odmah na početku ove godine izdao smjernice srednjim škola i fakultetima te učilištima za koja bi se zanimanja po županijama upisne kvote trebale povećati, ali i ona za koje je potrebno smanjiti kvote. Među onim zanimanjima za koje HZZ školama preporučuje da povećaju upisne kvote su bez iznimke one iz građevinskog sektora, posebice za zidara i tesara, kojih nedostaje u cijeloj državi. Tako u Koprivničko-križevačkoj županiji u građevinskom sektoru nedostaje zidara, tesara, armirača, rukovoditelja građevinskih strojeva, građevinskih tehničara, ali i inženjera građevinarstva. Osim javnih servisa i u privatnom su sektoru poslodavci počeli s nuđenjem stipendija za srednjoškolske i sveučilišne smjerove koji su potrebni.
Tako poznata križevačka građevinska kompanija Radnik već tridesetak godina stipendira učenika i studente građevinskih zanimanja, a od ove su godine značajno povisili iznose samih stipendija.
Stipendiraju sva građevinska zanimanja, a stipendije iznose od 150 eura do 250 eura za strukovna zanimanja i tehnička zanimanja u srednjim školama kao što su zidar i tesar, građevinski tehničar. Stipendiraju se d 300 pa do 500 eura i studenti koji studiraju građevinu na dodiplomskim i diplomskim studijima.
Oko stipendija uvijek pojavi pitanje o kontra obvezama. Očekuje se da đak ili student radi u Radniku određeno vrijeme odnosno, minimalno vrijeme koliko je primao stipendiju. Ovdje je važno napomenuti da zaposlenik prima normalnu plaću kao i njegovi kolege, te da se stipendija ne mora otplaćivati.