Hrvatski lovački savez plaća odštetu vozaču

Pred BMW mu iskočila divljač, dobit će 6.500 eura

Hrvatski lovački savez dužan je platiti nešto više od 6.500 eura vozaču iz Križevaca koji je svojim BMW-om u Sokolovcu naletio na jelensku divljač. Općinski sud u Koprivnici nepravomoćno je presudio da Savez mora nadoknaditi štetu Križevčaninu, iako su tijekom postupka osporavali svoju odgovornost i tvrdili da nije dokazano ni da je automobil zbilja udario u divljač.

Nesreća se dogodila 15. rujna 2023. oko 00:20 sati u Križevačkoj ulici u Sokolovcu. Vozač je automobilom BMW 520D vozio iz smjera Lepavine prema Koprivnici kada je iz polja na cestu iznenada istrčala jelenska divljač. Uslijedio je snažan udarac u prednji dio automobila i vjetrobransko staklo, nakon čega je životinja pobjegla u nepoznatom smjeru. Hrvatski lovački savez u početku nije osporavao zahtjev vozača te mu je nakon procjene ponudio 2.656 eura odštete. Kada je vozač to odbio smatrajući da je iznos prenizak, ponuđena je nagodba od 3.320 eura, ali ni ona nije prihvaćena pa je slučaj završio na sudu. Savez je tijekom postupka promijenio stajalište te tvrdio da nije pasivno legitimiran za isplatu štete jer nije lovoovlaštenik na tom području. Također je tvrdio da nije dokazano da je štetu prouzročila divljač, budući da nakon nesreće nije pronađena ozlijeđena ili uginula životinja. Sud je ipak zaključio da dokazi govore drugačije. Policija je prilikom očevida s prednjeg dijela vozila izuzela dlake životinje, a Centar za forenzična ispitivanja Ivan Vučetić u Zagrebu utvrdio je da pripadaju porodici jelena. Iskaz vozača potvrdili su njegova supruga, koja je bila s njim u automobilu, te neovisni svjedok koji je iz suprotnog smjera vidio kako se jelen nakon udara podigao i pobjegao u šumu, a prometno-tehnički vještak procijenio je da je riječ o totalnoj šteti. Procijenio je i da je tržišna vrijednost automobila na dan nesreće iznosila je oko 9.300 eura, dok je vrijednost ostatka vozila procijenjena na nešto manje od 2.800 eura i na taj je način utvrđena visina štete na 6.504,24 eura.

Sud je pritom naglasio kako nije utvrđeno da je vozač prekršio prometne propise niti da se u vrijeme nesreće na tom području odvijao organizirani lov. Zaključeno je i da je Hrvatski lovački savez tijekom izvansudskog postupka prihvatio svoju odgovornost pregovarajući s vozačem o visini naknade i nudeći mu isplatu odštete, zbog čega se kasnije nije mogao uspješno pozivati na to da nije odgovorna strana u postupku. Presudom je Hrvatski lovački savez obvezan vozaču isplatiti 6.504,24 eura odštete, uz zakonske zatezne kamate od dana donošenja presude, kao i 2.936,36 eura troškova parničnog postupka.

FOTO ilustracija

Halo, Podravski!

Imate priču, vijest, fotku ili video?
Nešto vas muči ili želite nešto/nekoga pohvaliti?
Javite nam se!

Sumnja se na krivotvorenje isprava

Na vrata mu pokucali istražitelji, oduzeli oružje i lovačku iskaznicu

Građevinski sektor pokazuje prve znakove usporavanja, provjerili smo što se događa u Podravini i Prigorju

U prvih pet mjeseci izdano 16 posto manje građevinskih dozvola

raspisana je javna nabava

Traži se izvođač radova dogradnje sportske dvorane