Sezona vrganja je u tijeku, a ako se odlučite u jesen posjetiti šumu, svašta se ondje još može naći. Sunčanice, golubovače, bukovače, crne trube…
Međutim, postoji nekoliko pravila kojih se morate držati ako ne želite platiti visoku kaznu. Hrvatske šume obvezuju građane da izvade Dozvolu za branje šumskih proizvoda što uključuje i gljive, a o čemu smo nedavno i pisali. Naime, količina gljiva koje možete dnevno ubrati je 2 kilograma, dok je čak 350 vrsta zabranjeno brati i zaštićeno.
Bez dozvole riskirate kaznu i do 1000 eura.
Ovisno o vrsti, klobuk vrganja može narasti od 7 do 30 centimetara, ali je uvijek manji od stručka koji je uzak odmah ispod klobuka, ali se prema podnožju širi. Klobuk može biti u nekoliko nijansi smeđe boje, od blijedosmeđe to tamnije, gotovo crne nijanse. Isprva je poluokrugla, a zatim rašireniji, dok su klobuci nekih vrsta ulegnuti. Zanimljivo je da je veoma ljepljiv nakon otvaranja, ali se kasnije suši, piše Vrtlarica.
Trenutno je poznato više od 100 vrsta vrganja. Veoma su slične, pa tijekom branja mogu izazvati nedoumicu, ali su sigurne za konzumaciju. Najčešće se razlikuju prema boji klobuka, ali i prema veličini i staništu, a u našoj fotogaleriji pogledajte kako vrganj izgleda:
FOTO Podravski list