Za branje plodova u šumama kojima Hrvatske šume gospodare treba vam dozvola, no ona je besplatna i jednostavno je do nje doći.
Šumski plodovi su gljive, kesteni, aromatično, jestivo i ljekovito bilje šumske bobice i slično. Sakupljači šumskih proizvoda za osobne potrebe mogu sami izraditi besplatnu dozvolu putem web aplikacije koja je objavljena na portalu Hrvatskih šuma i možete ju pronaći poveznici. Vrlo bitno, ona se izrađuje za tekuću godinu i vrijedi do zadnje dana te iste godine, dakle, do 31. prosinca.
Izrađuje se tako da se odabere uprava šuma podružnice na čijem se području sakupljaju biljke i gljive, a zatim se odabiru zakonom dostupne biljke za sakupljanje. Zakonom dostupne biljke su one koje nisu strogo zaštićene vrste čiji je popis definiran pravilnikom o strogo zaštićenim vrstama. Izrada dozvole potpuno je besplatna, objasnili su za RTL iz Hrvatskih šuma. Međutim, za svaku je podružnicu potrebno napraviti novu dozvolu, a lista proizvoda koji se nalaze na dozvoli može se nadopunjavati.
Sustav generira dozvolu u obliku PDF-a koju automatski isporučuje korisniku na registrirani mail. Dozvola koja se primi na mail, mora se isprintati i nositi sa sobom. Ako bi berač u šumi naišao na službenu osobu, mora je pokazati, a osim na papiru, može je pokazati i u elektronskom obliku preko mobitela.
“U slučaju da se berači ne služe računalom i ne mogu ishoditi digitalnu dozvolu, još uvijek svoj zahtjev mogu uputiti dolaskom u šumariju ili podružnicu ili isti poslati putem pošte i dozvolu će dobiti na kućnu adresu. Naravno, i dalje besplatno”, navode iz Hrvatskih šuma za RTL
Sve što se ubere mora biti za osobne potrebe i ne smije se odnijeti na tržnicu i prodavati ili možda stati uz cestu pa iz bunkera prodavati.
Nadzemnih gljiva smije se ubrati do tri kile dnevno, kestena do deset kila, a isto vrijedi i za druge šumske plodove. Smiju se nabrati i dvije kile češera, pet komada lukovica, gomolja ili korijena. Također smijete iz šume uzeti i kilogram listova ili cvjetova, busen mahovine.
Dobro je znati i da dozvola Hrvatskih šuma vrijedi isključivo na šume i šumsko zemljište u vlasništvu republike Hrvatske kojim gospodare Hrvatske šume. Za sakupljanje plodova na privatnim zemljištima treba zatražiti dozvolu vlasnika.
FOTO Podravski list