Škljocavi prsti češći su u žena od pedesetak godina 

Škljocavi prst ili “triger finger” šake pojava je otežanog ispružanja prsta pri čemu se čuje “škljocav” zvuk ili zvuk preskakanja. Ponekad prst nije moguće ispružiti i tada se to čini uz pomoć druge ruke. Kod dužeg trajanja otežano je i savijanje prsta, tada može nastati trajno zakočenje zgloba. Kretnje su otežane zbog zadebljanja tetivne ovojnice uz korijen prsta i to zadebljanje sprječava “klizanje” tetive u tetivnoj ovojnici. Bolest je češća kod žena u dobi od 50 do 60 godina, i to na dominantnoj ruci.

Uzrok tegoba ponajprije su ponavljajući pokreti ili preopterećenje prstiju šaka. Problemi se isto tako mogu javiti kod upalnih reumatskih bolesti, infekcija, povišenih vrijednosti šećera u krvi i nekih drugih bolesti. Fizijatar u razgovoru s pacijentom pokušava naći uzrok tegoba, a na pregledu obično ustanovi bolno zadebljanje u području korijena prsta, otežane kretnje popraćene škljocanjem, a često i disfunkciju zgloba korijena prsta. Liječenje se provodi fizikalnom terapijom s rehabilitacijom šake, ponekad se primjenjuju injekcije glukokortikoida, a u težim slučajevima radi se operativni zahvat.

U svojoj praksi radim mobilizaciju zglobova šake što značajno smanjuje bol i uspostavlja pokretljivost prsta. U nastavku liječenja provodi se fizikalna terapija, ciljano na mjestu boli, uz vježbe za šaku i edukacija o zaštiti šake u svakodnevnim životnim i radnim aktivnostima. Najbolji rezultati u liječenju postižu se primjenom novijih terapijskih postupaka kao što su udarni val i laser visokog intenziteta. Valja izbjegavati pokrete koji previše opterećuju šaku, savjetuje fizijatrica Blaženka Nekić.

Halo, Podravski!

Imate priču, vijest, fotku ili video?
Nešto vas muči ili želite nešto/nekoga pohvaliti?
Javite nam se!

mladić koji ruši prepreke, jednu po jednu

VIDEO Invaliditet ga u životu nikad nije kočio, ali priliku za ostvarenje najvećeg sna, Lovro (23) još uvijek nestrpljivo čeka

SHARING THE RESPONSIBILITY U BELGIJSKOM GENTU

Učile o digitalnom građanstvu, medijskoj pismenosti i odgovornosti u online okruženju

misli na zdravlje

Razara bubrege, a pijete ga svaki dan! Ovo piće gore je čak i od alkohola