Grad Koprivnica u suradnji s Komunalcem provodi projekt koji će za rezultat imati zeleniji, klimatski neutralniji, ali i – ne manje važno – ljepši grad i okolicu. Grad Koprivnica nositelj je projekta dogradnje i podizanja rasadnika u prigradskom naselju Herešin. Riječ je o projektu sufinanciranom putem Javnog poziva Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost za neposredno sufinanciranje uzgoja sadnica u rasadničarskoj proizvodnji za šumske i vrste namijenjene za ozelenjivanje urbanih područja.
U sklopu projekta nabavljeno je 389 sadnica. Zastupljene su biljne vrste predviđene za razvoj u urbanom području.
– Zasađeni su javori, klen, divlji kesteni, imamo ukrasne trešnje, lipe, grab. Nabavljeno je i 2500 rasadnica tuja. Uz same sadnice, nabavljeni su i strojevi te oprema za optimalnu obradu i brigu o sadnicama. Provedena je i analiza tla, tako da sadnice imaju optimalne uvjete za razvoj – kazala je Nataša Tetec, direktorica Komunalca.
Gradonačelnik Mišel Jakšić čestitao je na dobro odrađenom projektu koji, osim estetske dimenzije, ima i onu ekološku.
– Nisam optimist i ne mislim da Koprivnica može biti ta koja će zaustaviti sve ono loše što se danas u svijetu događa s klimom, ali mislim da malim koracima i primjerima možemo barem malo poboljšati stvari – naveo je Jakšić te podsjetio da Koprivnica nije samo predvodnica u urbanom ozelenjivanju, već i kroz mnoge druge ekološke inicijative u kojima prednjači: gospodarenje otpadom, projekti vodoopskrbe i kanalizacije…
Projekt se provodi u razdoblju od 1. veljače 2024. do 1. kolovoza 2025. godine, a njegova ukupna vrijednost iznosi nešto manje od 105.000 eura s PDV-om, pri čemu Fond sufinancira 40 posto iznosa.
U provedbi je još jedan projekt koji provodi KC Vode, u sklopu kojeg je izgrađen pokusni kišni vrt. Riječ je o europskom projektu SpongeCity, kojim se gradovi prilagođavaju klimatskim promjenama i ozelenjuju javne površine.
Koprivnica će tako postati “grad spužva”. U planu je izgradnja još četiri kišna vrta koji bi trebali spriječiti ekstremne situacije uzrokovane intenzivnim pljuskovima, kroz posebno projektirane zelene površine koje mogu upiti velike količine vode.
FOTO Nikola Wolf


















































































