Iako u suncu uglavnom uživamo, može nam uzrokovati brojne probleme. Akutne komplikacije prekomjernog izlaganja suncu su crvenilo kože, opekotine, solarni dermatitis, sunčanica, a dugotrajne posljedice su tumori kože ili prijevremeno starenje kože.
Simptomi sunčanice su najčešće suha koža uz osjetno povišenu tjelesnu temperaturu, a osoba se žali na glavobolju, vrtoglavicu, nemir, smušenost, te je vidljivo crvenilo lica. Sunčanica je vrlo ozbiljno stanje koje može završiti i smrću.
Neki ljudi boraveći na suncu razviju alergiju poznatu kao solarni dermatitis, a karakterizira ga jak svrbež. Osim što biste trebali izbjegavati sunce u razdoblju od 10 do 16 sati, obavezno koristite i zaštitne faktore od 25 ili 30 nadalje ako ste svijetle puti, a ako ste tamne puti, faktore 15 do 30. Upotreba zaštitnih faktora manja od 15 ne preporučuje se nikome.
Neizostavno je spomenuti kako sunce prodire kroz staklo, tako da dok se primjerice vozimo u autu nismo zaštićeni od njegova djelovanja. Prodire i kroz oblake i vodu pa je najbolje konstantno biti zaštićen. Ako na suncu boravite duže vrijeme, na primjer za vrijeme poljskih radova ili na jedrilici, redovito rashlađujte kosu, glavu i potiljak vodom.
Foto: Ilustracija