Usred Draganovca, koprivničkog prigradskog naselja, točnije na polju preko puta autobusne postaje, nekad davno nalazilo se antičko naselje s postajom, čiji nalazi upućuju i na metaluršku djelatnost. Upravo ovih dana do tih su saznanja došli vrijedni arheolozi i drugi djelatnici pod vodstvom arheologa Muzeja grada Koprivnice Ivana Valenta.
– Tu je bila antička postaja, kakvih je bilo još nekoliko na našem području. Ustanovili smo da je na ovom mjestu bila i radionica za taljenje željezne barske rude, a naišli smo na područje nekadašnjih kuća koje datiraju iz četvrtog ili petog stoljeća – otkrio nam je Valent.
Same postaje, kako nam je objasnio Valent, nalazile su se putem cijelog rimskog puta od Ptuja do Osijeka, a služile su kao odmorišta prije nastavka puta onima koji su se našli na proputovanju. One su se nalazile u prosjeku svakih desetak kilometara i svaka je imala svoj naziv. Pokraj Draganovca, slična se postaja nalazila u Kunovec Bregu te iduća kod Virja, rekao nam je Valent.
– Dosadašnjim smo nalazima jako zadovoljni, za ovo razdoblje na području kontinentalne Hrvatske imamo jako malo nalaza, a pogotovo je malo istraženih cjelina i kuća. Na prostoru Podravine imamo nekoliko definiranih područja vezanih uz talioničku djelatnost, a Draganovec im se nakon naših najnovijih nalaza pridružio – zaključuje Valent.
Istraživanja, koja će na ovom lokalitetu biti na rasporedu još ovoga tjedna, provodi udruga Podravska arheološka baština u suradnji s Muzejom grada Koprivnice koji je partner na projektu, dok su sredstva za njegovu realizaciju osigurali Grad Koprivnica i Koprivničko-križevačka županija.
FOTO Nikola Wolf