Ovaj tekst je objavljen u tiskanom izdanju Podravskog lista
Poznato je da vinogradarska godina počinje s blagdanom Vincekova, a toga se drži i Ivica Bobaš iz Sirove Katalene, koji vinograd ima u susjednom Budrovcu. Ivica se već odavno primio posla u vinogradu, a osim standardnog siječanjskog orezivanja loze, bacio se on i na gnojidbu.
– Nema do stajskog gnoja, a najbolji je kravlji gnoj. Svaki trs treba dobro zagnojiti, a gnojiti ne treba svake godine, najbolje je svake druge. Kod svakog trsa obično stavim po dvoje vila gnoja i to je to, gorice su tada dva ljeta mirne. Bitno je naglasiti da stajski gnoj treba odstajati barem godinu, godinu i pol dana prije upotrebe – otkrio je Bobaš koji u svom vinogradu ima razne sorte vinove loze, no prevladavaju graševina i frankovka. Vinograd je na idealnom položaju, stalno na suncu, a nagib nije prestrm. Iz njega je Bobaš prošle godine dobio čak 2500 litara vina.
– Prošla je godina bila baš odlična. Vinograd je bio rodan, a kvaliteta iznimna. Vjerojatno ima nešto u tome što ga dobro održavam i brinem se. Svake godine tako rano krećem u rezidbu, a neki su mi znali govoriti da sam lud jer će se sve smrznuti. No, Bobaš je nabrao hrpu grožđa bez obzira na pametovanja raznih mudraca – istaknuo je Bobaš i dodao da vinograd zahtijeva puno posla i odricanja.
– Hladnoća paše vinogradu da malo uspori vegetaciju, a imam još dosta prošlogodišnjih zaliha vina. Vinograd traži puno posla. Ne traži on direktora, nego slugu! Ne možeš samo povremeno doći u gorice i popiti si kojeg gemišta, već se treba primiti posla, motike, škara, čega već treba – kazao je Bobaš.
FOTO/VIDEO Nikola Wolf