Zajednički projekt Hrvatske i Mađarske mogao bi promijeniti višegodišnje negativne trendove u proizvodnji plina u Lijepoj našoj, a važnu ulogu u investiciji koja se broji u desecima milijuna eura svakako će odigrati i naša županija. Naime, Ina je ovog tjedna započela pregovarački postupak za nabavu cijevi za plinovod Dravica–Kalinovac, vrijedan čak devet milijuna eura. Ovo je dio priprema za pokretanje eksploatacije nalazišta Dravica-Zalata i transporta plina do ispitnog postrojenja u Kalinovcu. Ovaj postupak omogućuje Ini da utvrdi koji potencijalni dobavljači mogu isporučiti specifične cijevi potrebne za izgradnju plinovoda duljine 78,9 kilometara, čija trasa prolazi kroz tri županije, a rok za podnošenje zahtjeva za sudjelovanje u postupku je 8. siječnja 2025. godine.
Značajan potencijal bušotine
Podsjetimo, nalazište Dravica-Zalata otkriveno je 2008. godine tijekom istražnih radova na bušotini Dravica-1, smještenoj na hrvatskoj strani pograničnog područja. Prva istražna bušotina na mađarskoj strani, Zalata-1, izbušena je još 2007. godine, čime je potvrđen potencijal ovog prekograničnog ležišta ugljikovodika. Na području nalazišta planirano je ukupno šest bušotina, tri na hrvatskoj i tri na mađarskoj strani granice. Prema dostupnim informacijama, nalazište Dravica-Zalata ima značajan potencijal prirodnog plina, no točne procjene ukupnih rezervi još nisu službeno objavljene. Tijekom istraživanja bušotine Dravica-1 na dubini od 3170 metara, potvrđen je dotok od 370 tisuća prostornih metara prirodnog plina dnevno, što je sasvim dovoljno za komercijalnu iskoristivost. Iako je od otkrića plina do danas prošlo već 15-ak godina, plin se još uvijek odatle niti crpi niti doprema, no i to bi se uskoro trebalo promijeniti. Naime, Uprava Ine u svojem je godišnjem izvješću za 2023. godinu spomenula to važno nalazište, ali u kontekstu izgovora zašto još nije u funkciji.
– Za drugi veliki projekt, prekogranični INA-MOL projekt Zalata-Dravica, konačna odluka o ulaganju također je odgođena zbog regulatornih barijera u ishođenju odobrenja i dozvola – pisalo je u godišnjem izvješću. Pokretanje javne nabave za nabavku cijevi moglo bi značiti i da su okolnosti promijenile i da je Uprava ponovno dala „zeleno svjetlo“, pogotovo s obzirom na konstantne peripetije na globalnom tržištu izazvane ruskom agresijom na Ukrajinu. Plinovod Dravica–Kalinovac planiran je u duljini od 78,9 kilometara, a prolazi kroz Osječko-baranjsku, Virovitičko-podravsku i našu županiju te završava u ispitnom postrojenju (PS IP) Kalinovac, gdje će se plin testirati i pripremati za daljnji transport. Nakon Kalinovca, plin će biti preusmjeren prema CPS-u Molve, gdje će se obrađivati kako bi zadovoljio sve tehničke i komercijalne standarde za distribuciju u nacionalni plinski sustav.
Blokadna stanica
Što se naše županije tiče, plinovod će većim dijelom prolaziti kroz ruralna područja, slijedeći postojeće infrastrukturne koridore, čime se minimizira utjecaj na okoliš i lokalne zajednice. Sama trasa plinovoda planirana je tako da omogućuje sigurnu integraciju s ispitnim postrojenjem u Kalinovcu, koje ima ključnu ulogu u osiguravanju kvalitete i stabilnosti plinskog transporta. Na području naše županije planirana je i jedna od pet blokadnih stanica, tzv. ventilskih stanica, koje će služiti za izolaciju pojedinih dijelova plinovoda u slučaju intervencije, održavanja ili popravaka. Blokadne stanice osiguravaju sigurnost i operativnu kontrolu nad cjevovodom i omogućuju rad čak i u slučaju izvanrednih situacija.
Prolazit će ispod polja
Vrijedi spomenuti i da minimalna dubina ukopa plinovoda od 110 centimetara osigurava zaštitu od vanjskih utjecaja te omogućuje nesmetano obavljanje poljoprivrednih aktivnosti u područjima kroz koja prolazi. Plinovod će biti izrađen od čelika visokih tehničkih karakteristika, uz troslojnu antikorozivnu zaštitu, čime će se osigurati njegova dugotrajnost i pouzdanost. Također, uzduž trase plinovoda postavit će se optički kabeli koji će omogućiti daljinsko praćenje i upravljanje sustavom. Kalinovac će kroz realizaciju ovog projekta postati jedna od ključnih točaka plinske mreže u Hrvatskoj, dok će županija dobiti priliku za dodatni gospodarski razvoj kroz otvaranje radnih mjesta i modernizaciju energetske infrastrukture. Ova investicija potvrđuje stratešku ulogu naše županije u osiguravanju energetske sigurnosti Hrvatske i stvaranju stabilnog sustava opskrbe prirodnim plinom. (mš)
Ina: Trebamo postići međudržavni dogovor
Na naš novinarski upit iz Ine su odgovorili da se pregovarački postupak za nabavu cijevi odnosi na planove moguće izgradnje otpremnog plinovoda s eksploatacijskog polja Dravica do plinske stanice Kalinovac.
– Riječ je o potencijalnoj novoj proizvodnji plina, a samo eksploatacijsko polje predmet je međudržavnog dogovora koji treba postići – službeno su odgovorili iz hrvatske naftne tvrtke.
FOTO Nikola Wolf