Ovaj tekst je objavljen u tiskanom izdanju Podravskog lista
Đurđevčanin Nedeljko uspješno je tužio tvrtku koja mu je, kako je i dokazao, nezakonito dala otkaz, a sada će, postane li presuda pravomoćna, privatnom tužbom moći potraživati naknadu za vrijeme kada je bio bez posla. Nedeljko je bio u radnom odnosu s jednom građevinskom firmom do 21. rujna 2021. godine, kad su ga odjavili s mirovinskog i zdravstvenog, a njihov je radnik bio još od proljeća 2019. godine. Dobio je izvanredan otkaz ugovora.
– Njihov otkaz meni je nezakonit i povrijeđena su mi bila prava kao radniku. Prvo, prema ugovoru zaposlili su me 20. studenog 2017., a zapravo je to bio 29. ožujka 2019. Nigdje nisu pokazali da sam kao radnik počinio povredu radnih dužnosti – rekao je Nedeljko na sudu i dodao kako je poslodavac tvrdio da nije došao na posao jednu subotu koja je zapravo bila neradna subota te kako tu subotu nisu došli ni drugi radnici, a oni nisu dobili otkaz.
Za jedan od radnih dana, kazao je, poslovođa mu je najavio da će mu od plaće oduzimati pola sata, a kojih pola sata se odnosi na prijevoz radnika s mjesta njegovog boravka na samo gradilište, što je udaljenost od oko šest kilometara. Također, tvrdio je da mu firma nije osigurala mjesto i uvjete rada.
Firma je navela kako je Nedeljko „osobito teško povrijedio obveze iz radnog odnosa“. Ističu da je 11. rujna 2021., unatoč traženju poslodavca i obavijesti da je subota, 11. rujna 2021., radna subota, odlučio ne doći, a deset dana kasnije samovoljno je napustio radno mjesto uz poticanje drugih radnika da učine isto.
– Direktorica je razgovarala s njim, a on se obvezao uredno ispunjavati radne obveze, no to nije učinio. Nedolazak na posao postala mu je praksa jer ni u razdoblju od 30. kolovoza 2021. do 2. rujna 2021. i 6. rujna 2021. nije došao na posao, a izostanak nije obrazložio niti opravdao – tvrdili su u firmi.
– Na temelju dokaza, utvrdili smo da firma nije dokazala opravdanost razloga za otkaz ugovora o radu. Iz navedenih je razloga prihvaćen tužbeni zahtjev radnika za poništenje odluke o izvanrednom otkazu ugovora o radu – naveo je sud i odredio da mu radni ugovor traje sve do 7. srpnja ove godine, kada je donesena prvostupanjska presuda u njegovu korist, dakle gotovo dvije godine kasnije.
Sud je pojasnio i kako su druga dvojica radnika koja su također napustila gradilište izjavila da ih nitko na to nije tjerao. – Oni zbog napuštanja gradilišta nisu dobili izvanredan otkaz ugovora o radu pa je očito da u konkretnom slučaju svojevoljno napuštanje gradilišta za tuženika nije predstavljalo osobito tešku povredu obveze iz radnog odnosa – mišljenja je bio sud u presudi te je na kraju dokazano da tek dva dana nije uistinu opravdao dolazak na posao, no u razmaku od nekoliko dana, stoga se ne radi o kontinuiranoj povredi obveze zbog koje bi trebao dobiti otkaz.
FOTO ilustracija