Bubrezi su jedan od najvažnijih organa u našem tijelu, a do njihovog oštećenja dolazi starenjem. Međutim na zdravlje bubrega utječe i stil života, redovna kontrola šećera i tlaka, unos dovoljne količine tekućine, a prije svega zdrava prehrana. Ako se bolest bubrega ne izliječi, vodi ka kroničnoj bubrežnoj slabosti ili kroničnoj bubrežnoj insuficijenciji.
Važno je prepoznati prve simptome bolesti bubrega, a ovo je pet najčešćih:
- promjene u funkciji urinarnog trakta
- oticanje
- umor
- svrab kože
- neugodan okus u ustima i mučnina.
Crvena paprika
Crvene paprike sadrže 300 posto preporučenog dnevnog unosa vitamina C koji je vrlo moćan antioksidans, i pospješuje apsorpciju željeza u krvi. Također, sadrže velike količine vitamina B, koji je prirodni diuretik pa se preporučuje kod ljudi s povišenim krvnim tlakom. Bogate su i vitaminom A, ali su siromašne kalijem, što odgovara bubrezima.
Kupus
Kupus je siromašan kalorijama, pa ne opterećuje ni bubrege ni srce. Sadrži vitamin C i male količine kalija i natrija.
Češnjak
Pozitivna svojstva češnjaka i utjecaj na zdravlje nije lako pobrojati: sadrži važan spoj ajoen koje zaustavlja streptokok i opasnu bakteriju pseudomonas aeruginosa koja uzrokuje upalu pluća, infekciju kostiju i sepsu. Češnjak je djelotvoran lijek protiv infekcija srca, sadrži aminokiseline, jod, selen, fosfor, sumpor, kalcija i eterična ulja i koristan je u svakodnevnoj prehrani za osobe koje imaju kroničnu bubrežnu bolest.
Jabuke
Jabuke sadrže specifičnu vrstu rastopivih vlakana koja se naziva pektin. Pektin koji se nalazi u jabukama jedan je od najboljih elemenata za snižavanje kolesterola iz voćnih izvora, piše B92
Bjelanjak iz jaja
Osobe kod kojih je rad bubrega oslabljen trebaju ograničiti unos proteina. Zato se preporučuje konzumacija bjelanjaka.
Kako biste sačuvali zdravlje bubrega važno je unosite dovoljnu količinu vode, ali izbjegavajte:
- alkohol.
- crveno meso
- iznutrice
- mesne prerađevine
- šećer
- Slane grickalice
FOTO ilustracija