U četiri godine potrošnja po fiskaliziranim računima u našoj županiji porasla za 25 milijuna eura

Porast troškova “pojeo” je rast plaća, potrošnja bitno porasla u svim segmentima

U razdoblju od samo četiri godine potrošnja u Koprivničko–križevačkoj županiji porasla je za nešto više od 60 posto. Pokazuju to podaci izvještajnog sustava fiskalizacije koje Ministarstvo financija na svakodnevnoj bazi objavljuje preko Porezne uprave i portala Izvještajni sustav fiskalizacije. Otkako je 2013. godine uvedena fiskalizacija, svi računi vidljivi su preko sustava Porezne uprave, a ona još od 2020. godine putem svog portala za izvještavanje objavljuje zbirne podatke o fiskaliziranim računima po pojedinom danu u županijama. Podaci o fiskaliziranim računima podijeljeni su u nekoliko kategorija; od trgovine na veliko i malo, taksi službe, smještaja, djelatnosti pripreme i usluživanja hrane i pića, odnosno ugostiteljstvo te frizerske salone i djelatnosti za njegu i održavanje tijela.

Ideja fiskalizacije bila je da se što više pokuša potisnuti „plaćanje na crno“, a dok se u razdoblju od listopada 2020. do listopada ove godine broj fiskaliziranih računa povećao za 15 do 20 posto, iznos na tim računima veći je za šezdesetak posto, u nekim djelatnostima čak i više. Odlučili smo analizirati brojeve iz sustava fiskalizacije za mjesec listopad u svim godinama od 2020. pa do 2024. godine, a sama činjenica da se ukupna potrošnja u te četiri godine povećala za gotovo 60 posto jasno sugerira da su cijene proizvoda i usluga bitno poskupjele. Drugi razlog za tako veliko povećanje iznosa na fiskaliziranim računima može biti i povećan broj artikala koji su se plaćali po pojedinom računu. No, ono što sugerira da je glavni okidač za tako povećanu potrošnju upravo porast cijena u tom razdoblju je činjenica da je do velikog povećanja iznosa fiskaliziranih računa došlo i u djelatnostima koje se obično plaćaju za jednu uslugu poput vožnje taksija, šišanja u frizerskom salonu te pedikure ili manikure.

Taksi gotovo za duplo

Pomalo je nevjerojatan podatak da je u listopadu ove godine fiskalizirano gotovo dvostruko manje računa za vožnju taksijem nego u istom mjesecu 2021. godine, a iznos fiskalizacije bio je veći za otprilike dvije tisuće eura. Dok je u listopadu 2021. fiskalizirano 6.005 računa za vožnju taksijem koji su zajedno koštali 28.856 eura ili nešto manje od pet eura po vožnji, prošlog je mjeseca fiskalizirano 3.529 računa za vožnju taksijem koji su zajedno iznosili 30.945 eura. To znači da se prosječna vožnja taksijem u listopadu ove godine naplaćivala oko devet eura ili gotovo dvostruko više nego prije samo tri godine. Jedan od razloga zašto je došlo do takvog pada broja fiskaliziranih računa za usluge taksija mogao bi se tražiti i u tome što se određeni dio taksi vožnji obavlja „na crno“, bez računa, jer teško je vjerovati da su svi oni koji se bave taksiranjem u Koprivničko–križevačkoj županiji dnevno uprihodili prosječno tisuću eura. Frizeri i djelatnici salona za uljepšavanje u Podravini i Prigorju u listopadu su ukupno ošišali nešto više od 24 tisuće ljudi. To bi značilo da je gotovo svaki četvrti stanovnik Koprivničko–križevačke županije tog mjeseca bio na frizuri i uljepšavanju, no taj ga je tretman u listopadu ove godine koštao nekih 80 posto više, nego prije samo tri godine. Dok se u listopadu 2021. godine za šišanje ili neku od seansa uljepšavanja prosječno plaćalo nešto manje od 11 eura, iznos fiskaliziranih računa pokazuje da smo za istu uslugu tijekom prošlog mjeseca prosječno morali izdvojiti koji cent preko 18 eura. Pošto su pandemijska 2020. i 2021. godina posebno okrutne bile za one koji se bave turizmom, preciznije iznajmljivanjem smještaja, usporedit ćemo fiskalizirane račune iz listopada 2022. i listopada ove godine. A ti podaci pokazuju da je i cijena smještaja u samo dvije godine porasla blizu 40 posto. U listopadu 2022. godine je tako fiskaliziran 21.453 račun u toj branši, a ukupan iznos na računima iznosio je 295.160 eura, što znači da je pojedini račun iznosio oko 14,5 eura.

Prošlog mjeseca fiskalizirano je oko dvije tisuće više računa ili njih 23.607, a ukupan iznos na računima bio je 446.396 eura ili nekih 19,5 eura u prosjeku. To bi značilo da je iznos po pojedinom računu u samo dvije godine porastao za oko pet eura. Najveći porast iznosa na fiskaliziranim računima zabilježen je u djelatnostima pripreme i usluživanja hrane i pića, čak za 80 posto. Dok je u listopadu 2020. godine fiskalizirano oko 670 tisuća računa u toj djelatnosti, četiri godine kasnije broj se povećao za sto tisuća i fiskalizirano ih je 770 tisuća. To je povećanje za nekih petnaestak posto, ali iznos na tim fiskaliziranim računima skočio je s 2,2 milijuna eura na gotovo 4,4 milijuna eura. Uzimajući u obzir stotinjak tisuća manje računa, svejedno ispada da je poskupljenje bilo enormno. Tako se u listopadu 2020. godine prosječno po računu u kafiću i restoranu plaćalo oko 3,5 eura, a četiri godine kasnije, odnosno danas po računu plaćamo gotovo 6 eura. Jedan od razloga za povećanje fiskaliziranih računa pa i iznosa sigurno treba tražiti i u otvorenju McDonald’sa u Koprivnici otvorenog u srpnju 2022. godine, ali i činjenici da su za vrijeme pandemije u dijelu 2020. i 2021. godini kafići i restorani odlukom Stožera civilne zaštite bili zatvoreni.

Najviše u trgovini

Naravno da se najviše trošilo u trgovini, bilo da je na veliko ili malo, bilo da je riječ o hrani, piću, duhanskim proizvodima i svemu ostalom. No, ta je djelatnost nekako i najzahvalnija za usporedbu, jer dok odlazak u kafiće i restorane, vožnja taksijem ili iznajmljivanje smještaja nije nužnost i može se smatrati nekom vrstom luksuza, kupnja u trgovinama je nasušna potreba svakoga. Prošlog je mjeseca sveukupno u sektoru trgovine u Koprivničko–križevačkoj županiji fiskalizirano oko 3,75 milijuna računa ili nekih 550 tisuća više nego četiri godine ranije. To bi značilo da je prosječni Podravac ili Prigorac mjesečno nešto kupovao 38 puta ili uglavnom jednom dnevno, ponekad dva puta. No, dok je u listopadu 2020. godine na svim tim računima fiskalizirano 39,2 milijuna eura, u prošlom je mjesecu sva roba kupljena u trgovini na veliko i malo vrijedila 63,4 milijuna eura. U samo četiri godine u sektoru trgovine došlo je do povećanja obrtaja od čak 24 milijuna eura ili negdje šezdesetak posto.

Dok se prije četiri godine prosječno po računu izdvajalo blizu 13 eura, u listopadu ove godine prosječni račun u trgovini u Koprivničko–križevačkoj županiji iznosio je oko 18 eura. Ipak, da ne bude sve tako crno, činjenica je i da su prosječne neto plaće u Koprivničko–križevačkoj županiji u ove četiri godine bitno rasle. Od listopada 2020. godine pa do danas prosječna neto plaćala u Podravini i Prigorju rasla je za točno pedeset posto. Dok je 2020. godine ona iznosila nekih 6000 kuna ili 798 eura, sredinom ove godine prosječna neto plaća u KCKŽŽ je prema podacima Državnog zavoda za statistiku iznosila 1200 eura. Premda se ne može poreći da su plaće u tako kratkom razdoblju zaista bitno narasle, analiza fiskaliziranih računa nepobitno potvrđuje da je porast troškova praktički „pojeo“ rast plaća. Tako da ispada da smo si i s bitno manjim primanjima prije četiri godine mogli priuštiti nešto više nego danas.

FOTO arhiva/ilustracija

Halo, Podravski!

Imate priču, vijest, fotku ili video?
Nešto vas muči ili želite nešto/nekoga pohvaliti?
Javite nam se!

Zakonske izmjene dodatno štite radnike

Ako vam poslodavac isplati plaću nižu od minimalca, može biti kažnjen s više od 13.000 eura

ŠESTO POVEĆANJE U TRI GODINE

Rastu plaće radnicima Podravke i Belupa

Grad je za božićnice u proračunu osigurao 15.680,00 eura

Za 448 građana predviđeno po 35 eura