Podravski favicon - Podravina i Prigorje - Koprivnica - Križevci - Đurđevac - Ludbreg - Aktualne vijesti - Zanimljivosti - Fotogalerije

Spasite se u tren oka: Sedam prirodnih rješenja za manje opekline

Slučajno ste dotaknuli užareni štednjak ili pećnicu? Prolili ste malo kipuće vode po koži? A možda ste se samo više izlagali suncu pa vam je koža pocrvenjela i izgorjela? Opekline, čak i kad su manje, bolne su i neugodne. Manje opekline, koje se manifestiraju crvenilom i osjećajem žarenja, možete ublažiti sami kod kuće. One zahvaćaju samo najgornji sloj kože – epidermis. Neka od prirodnih rješenja, poput meda i jabučnog octa, imate čak i u svojoj kuhinji. Ako ste zaradili manju opeklinu, prvi korak koji biste trebali poduzeti jest da opeklinu stavite pod mlaz hladne vode na 20 minuta, a nakon toga nježno isperite opeklinu običnim sapunom i vodom. Nemojte koristiti led jer bi to moglo dodatno iritirati opeklinu, a ako se pojavio mjehur na koži (kod opeklina drugog stupnja), nemojte ga na svoju ruku probijati, zbog moguće infekcije. Nakon hladne vode primijenite na koži neka od ovih dobrih prirodnih rješenja.

1. Kantarionovo ulje

Ulje gospine trave (kantarion) od davnina se primjenjuje kao narodni lijek za ublažavanje crvenila i opeklina. Priprema ulja: Ako nemate zalihu kantarionova ulja, pripremite ga lako i jednostavno kod kuće. Žuti cvjetovi ove moćne biljke beru se krajem lipnja, kada su jedva otvoreni. Zatim ih treba potopiti u ulju i ostaviti nekoliko tjedana na suncu. Cvjetove je dobro potopiti u maslinovom ulju jer ono pridonosi elastičnosti kože, što je važno za kožu zahvaćenu opeklinama. Zatim procijedite ulje i spremno je za primjenu!

Primjena: Nakon što ste zadobili opeklinu i rashladili je vodom, svakih nekoliko sati nanosite na nju malo kantarionova ulja.

2. Med

Ovaj ljekoviti pčelinji proizvod nije izvrstan samo za konzumaciju, već je odličan i za manje opekline. Med ima ne samo antioksidativna nego i protuupalna, antibakterijska i protugljivična svojstva. Djeluje tako da izvlači višak tekućine iz tkiva te na taj način čisti ranu, odnosno opeklinu.

Primjena: Nakon što ste zadobili opeklinu, pustite preko nje mlaz hladne vode, a zatim nanesite na nju malo meda. Bit će vam dovoljno 15 do 30 ml meda, a možete ga namazati i na gazu pa staviti preko opekline. Gazu s medom mijenjajte svaka 3-4 sata.

3. Kokosovo ulje

Zahvaljujući svojim antibakterijskim svojstvima, kokosovo ulje odličan je prirodni lijek i za manje opekline. Osim što ublažava žarenje izazvano opeklinom, štiti od nastanka infekcije te zahvaljujući vitaminu E koji sadrži, ubrzava zacjeljivanje. Ovo ulje ima hidratantna svojstva, što znači da vlaži kožu te smanjuje ožiljke, koji nakon opekline znaju ostati na koži. Za smanjenje ožiljka od opekline, pomiješajte pola žličice soka od limuna sa žličicom kokosova ulja pa time namažite ožiljak. 

4. Aloe vera

Ova je biljka poznata kao odlična prirodna pomoć za opekline prvog i drugog stupnja. Aloe vera ima umirujuća svojstva, a usto djeluje rashlađujuće te pomaže regeneraciji oštećene kože. Ova biljka ima i snažna antibakterijska i protuupalna svojstva. Istraživanje je pokazalo da aloe vera pomaže i kod opeklina drugog stupnja, koje zahvaćaju prva dva sloja kože te se na koži obično pojavljuju mjehuri. Za tretiranje opeklina najbolje je upotrijebiti čisti, stopostotni gel aloe vere.

5. Kurkuma

Bioaktivna tvar što je sadrži kurkuma (kurkumin) ima snažna protuupalna, antibakterijska i antioksidativna svojstva, stoga se i taj moćni sastojak može koristiti u tretiranju manjih opeklina. Zahvaljujući antibakterijskom djelovanju, kurkumin sprečava pojavu infekcije te ubrzava zacjeljivanje rane i opekline. Primjena: Pomiješajte 6 žlica hladne vode s 2 žlice kurkume u prahu. Dobivenom pastom namažite opeklinu. Ostavite da se potpuno osuši. Ponovite nekoliko puta na dan. Opeklinu možete namazati i mješavinom aloe vere i kurkume u prahu.

6. Jabučni ocat Ovaj kuhinjski multipraktik ima antiseptička svojstva, pa zahvaljujući tome može uvelike pomoći i ubrzati izlječenje manjih opeklina. Jabučni ocat sadrži octenu kiselinu koja smanjuje upalne procese i svrbež kože te vraća pH ravnotežu. Prije njegove primjene svakako ga razrijedite s običnom vodom u omjeru 1:1. Nanesite na kožu pa ostavite da djeluje barem 15-ak minuta, piše alternativa-za-vas.com.

Halo, Podravski!

Imate priču, vijest, fotku ili video?
Nešto vas muči ili želite nešto/nekoga pohvaliti?
Javite nam se!

OBJAVLJEN NOVI NATJEČAJ ZA ZAPOŠLJAVANJE

Bolnica traži doktore, medicinske sestre, kuhara…

Pobjede su u obje kategorije odnijele ekipe iz Koprivnice

FOTO Sedam školskih ekipa se natjecalo u pružanju prve pomoći

FINI PLODOVI PROLJEĆA

Ovo popularno voće lijek je za visoki krvni tlak

moje vrijeme

Potresno pismo slomljene bake: “Možda se nakon ovog djeca sjete svojih roditelja, a unuci baka i djedova…”

ISPLATA NACIONALNE NAKNADE ZA STARIJE OSOBE

Ovim će građanima idući tjedan na račune sjesti 150 eura

KORISNE INFORMACIJE

Evo tko sve ima pravo na obiteljsku mirovinu


Search

Upišite pojam koji želite pretraživati