Ovaj tekst je objavljen u tiskanom izdanju Podravskog lista
Rušenjem ribičkog doma ŠRK-a Amur Drnje-Botovo i kuće investitora Zdenka Varovića, koji je usput rečeno kuću izradio na svom zemljištu, završena je, barem na terenu, drama oko rušenja Stare Šoderice, popularnog Klokočevja. No u selu je ostao dojam da se sve moglo spriječiti, dogovorom između Općine i koncesionara.
Istina je da je dom izgrađen na državnom zemljištu i u zoni eksploatacije. No, isto tako istina je da je njegova gradnja počela u doba kad to nije bila eksploatacijska zona, s uvjeravanjima da se ovdje više neće kopati. Kad bi to bilo tako, dom bi danas imao rješenje o izvedenom stanju, a objekt koji, kad biste ga danas gradili, trebalo bio vam minimalno 200.000 eura, ostao bi tamo gdje je. Ovaj objekt u svojoj naravi bio je društveni dom mjesta Botovo, koje pak na svom području nema niti jedan javan prostor i u njemu je ribičko društvo koje ga je podiglo, najmanje boravilo. Slavili su se ovdje rođendani, krštenja, krizme, momačke večeri, što god je bilo tko poželio i nisu ga koristili samo mještani Botova, već s područja cijele općine i šire i to praktički badava.

Prije
Isto tako, i do danas, nema mjesta na teritoriju općine Drnje, a u blizini vode, jer Ribički dom tamo treba biti, gdje bi se mogla dobiti građevinska dozvola za gradnju doma. Dvadeset godina kasnije sve je isto, i sve je radilište, i sve je eksploatacijska zona. Nema saniranih ribičkih staza, nema područja za turizam, rekreaciju, nema ničeg i neće skoro biti. Iz ŠRK-a Amur Drnje-Botovo na naše pitanje o komentaru cijele situacije, samo su kratko poručili da su dom srušili sami kako su ga i gradili i da već sad idu radnje koje za cilj imaju uspostavu prostora za okupljanje i druženje.
Nakon brojnih upita naših čitatelja kontaktirali smo i načelnika Drnja Petra Dombaja s pitanjem nije li se moglo iznaći načina za neki kompromis s tvrtkom IGMA, kako bi zgrada ribičkog doma ostala na mjestu na kojem je i bila. Kako nam je rekao Dombaj, ta opcija nije nikako mogla niti doći na pregovarački stol.
– Mi smo od 2017. godine probali na sve načine održati navedeni objekt, održani su brojni sastanci na tu temu. Htjeli smo dom sačuvati, da se ne ruši. Pokušali smo kroz izmjene prostornog plana prenamijeniti ju u zonu gradnje, ali bez uspjeha – navodi Dombaj.
– Taj je objekt građen prije kojih dvadesetak godina unutar eksploatacijskog polja, a čim je nešto na takvom području bez suglasnosti koncesionara, u ovom slučaju IGME, više nije bilo moguće na to utjecati – pojašnjava Dombaj, nadodavši kako se iz IGMA-e nisu željeli odreći velikog dijela financijskih sredstava.

Poslije
– Rekli su da oni sami ne potiču rušenje, ali sa svoje strane ne žele zbog toga mijenjati svoje rudarske projekte, kao i planove tvrtke za naredno razdoblje. Nakon građevinske inspekcije izvršene još 2018. godine postalo je jasno kako će se objekt morati kad-tad srušiti – zaključuje Dombaj. Prostorni plan kakav je danas, donesen je u sazivu Općinskog vijeća 2013-2017. godine, a njime je precizirano na kojem je dijelu Šoderice dozvoljena gradnja i legalizacija vikend-objekata te na kojima nije. Zašto se nije ugradilo i ovih dvjestotinjak metara obale, znaju oni koji znaju.
FOTO/VIDEO: Matija Dolenec