Na tržištu se često pojavljuje nečisti med koji se krivotvori. Stoga, pri kupnji treba obratiti pažnju na etiketu i deklaraciju. Krivotvoreni je med moguće prepoznati na nekoliko načina.
Najjednostavniji je da se žličica meda stavi u čašu hladne vode i ukoliko se med rastopi, to je loš znak, jer će pravi med potonuti na dno i ostati na hrpi. Provjera se može napraviti i pomoću voštane svijeće s pamučnim fitiljem. Potrebno je staviti malo meda u staklenu posudu i u njega umočiti pamučni fitilj svijeće i zapaliti ga. Ako gori, med je čist, a ako ne gori ili gori vrlo slabo uz pucketanje, nije čist. Nadalje, moguće je i staviti par kapi meda na upijajući papir, poput salvete. Ako papir upija med, nije čist, a ukoliko ostaje na površini, je.
Podravski pčelari opet na mukama: “Klima čini svoje, upitno je hoćemo li više imati bagremov med”
Postoji i provjera čistim alkoholom na način da se dvije žlice meda i šest žlica čistog alkohola stave u teglu koju treba ugrijati na vrućoj vodi i promućkati nekoliko puta. Ako je pravi med, on će se spojiti s alkoholom, a ako nije, na dnu će se stvoriti bijeli talog. Nadalje, med namazan na kruh će ga otvrdnuti za nekoliko minuta, a “lažni” navlažiti.
Iskusni pčelar Mile Smrzlić ne sjeća se da su repica i bagrem ikad procvali gotovo istovremeno
Kristalizacija kod “lažnog” meda će biti glatka kao sirup, bez obzira koliko dugo stajao. Ukoliko dvije ili tri žličice meda stavimo u mikrovalnu pećnicu i zagrijemo, pravi će se med karamelizirati i neće imati pjene, dok će kod lažnog biti dosta mjehurića i neće se karamelizirazi, savjeti su Dušana Savkovića iz njegove poznate enciklopedije.
Vlado je od pčelinjeg voska napravio repliku zvonika
FOTO ilustracija